| TheLastCookie a întrebat:

Aseara am fost pedepsit. Mama mea mi-a luat telefonul, tableta, incarcatorul si bateria de la laptop... Si sunt asa pana incepe scoala... Mda. Cine imi da idei sa scap de pedeapsa mai repede? (scriu de pe laptopul ei vechi, de el a uitat, dar bateria tine 30 min.)

Răspuns Câştigător
| Ketch a răspuns:

Spune le ca iti pare rau

3 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

RESPONSABILIZA-TE!
In primul rand trebuie sa recunosti greseala. Discuta acest lucru cu mama ta! Fii si tu mai harnicut, fa curat la tine in camera,arata-te preucupat de inceperea anului scoloar. Incepe sa-ti pregatesti caiete, fa lista cu tot ce trebuie.
Apuca-te de citit, oricum fa ceva cu timpul tau.
Dar sub nicio forma NU ii cere lucrurile inapoi, cel putin NU asa repede.
Trebuie sa-ti asumi greselile!
Mama ta iti va vedea straduinta, si poate iti va da lucrurile inainte de termen.

| StephanieS a răspuns:

sad Cere-ti iertare! Si recunoaste ca ai gresit si spune-i ca nu se va mai intampla! De asta procedeaza asa, sa iti dai seama ca ai gresit!

| addda2a a răspuns:

Buna! Poti incepe prin a face ceva util:gatiti, curatenie, teme, cumparaturi.Dar oricum trebuie sa iti recunosti greseala si sa iti ceri iertare.Si nu e o tragedie.Viata nu se rezuma la gadget-uri.E o oportunitate de a face ceva in folosul tau cum ar fi:o plimbare cu prietenii, sa inveti la materiile unde nu te descurci, sa petreci timp cu familia.Va fi totul ok :*