| MaDDyxD a întrebat:

Buna TPU | am si eu niste probleme in familie | de cateva zile mi-am facut initiala mea cu varful de la guma orbit (cum ar fi sa ma tai) iar parintii mei au vazut aseara aceasta taietura | m-au pedepsit foarte drastic (cel putin asa cred eu ) mi-a luat telefonul si calulatorul va fi parolat| si cel mai rau e ca nu ma mai lasa afara toata vacanta si numai merg nici la mare(asa au zis ei sper sa fi fost doar la nervi | |tata spune mereu ca m-am schimbat foarte mult (in rau) din cauza grupului |spuneti-mi si mie ce pot sa fac sa scap cat mai repede de pedeapsa | Multumesc Funda pentru cel mai intelegent raspuns

Răspuns Câştigător
| FollowTheLight a răspuns:

Pfff...in astfel de situatii...cred ca ar trebui sa te duci la ei si sa le explici cat se poate de matur.Prindei intr-o faza buna si ce e impotant e sa nu tipi, sa vorbesti calm, etc. Poate prima data nici nu vor vrea sa te asculte.E normal.Incearca pana cand sunt dispusi sa discute cu tine. Apoi spune-le ca ai facut asta, numai ca a fii si tu in top cu ceilalti, nu ca asa ti-ar fi zis grupul. Explica-le ca o fost doar o prostie, si un impuls de-al tau prostesc, pe care acum il regreti.Promita-le ca nu vei mai face niciodata asa ceva. Aprobai de fiecare data cand iti reproseaza cate ceva, pana la urma vrei sa scapi de pedeapsa nu? Nu iti garantez ca vei scapa de toata pedeapsa din prima.Dar pe parcurs vei scapa de ea nu iti fa griji.Mie imi ziceau asa: te iert da pedeapsa nu dispare! Stai linistita, peste cateva zile ori vor uita de ea, ori se vor preface ca nimic nu sa intamplat.Asta daca dovedesti ca esti matura, si ca ti-ai inteles lectia. Sper ca te-am ajutat!winking

5 răspunsuri:
| Gentiana a răspuns:

Chiar nu stiu ce sa zic. Poate ca e putin drastica, dar intr'un fel si foarte gandita aceasta problema.S-ar putea sa fie doar la nervi, asa pateam si eu cu ai mei.Incearca sa iti ceri scuze si sa nu mai faci nimic prostesc care stii ca ii va enerva.Succes!

| SloOpY a răspuns:

Upss asta chiar e o pedeapsa dura... incearca sa faci treburi pe acasa mai mult, sa-i intrebi pe parinti daca ii poti ajuta cu ceva si incearca sa acoperi cat mai mult taietura ca ei sa nu o mai vada si sa-si aminteasca de ea...succes

| Heys a răspuns:

LOl te-ai zgariat si tu putin si gata mare lucru nu stiu ce sa faci fi indiferent arata ca nu iti pasa tu sti ce ii doare pe ei eu m-am taita dea binelea pe mana am facut un A ca era initala iubitei B nu puteam ca nu imi iesea+)) mama a vazut si a zis ca dc fac asa ceva ca ma infectez i-am zis lasa-ma ma ca eu dau la medicina nu-s asa prost sa ma infectez de la o rana minora.Nu mi-am mai zis dar in alte situatii cand ma pedepseste ii zic ca nu are ce sa imi faca poate sa mi le si arunce la gunoi ca eu nu cedez orce ar fi mai mine lasa-ma sa meditez si calmeaza-te tu vb maine dimineata ca oamenii si sa nu tipe la mine ca si eu pot tipa la ea.Genul asta de atitudine indiferenta ii doare cel mai rau pe parinti. Cand eu zic nu mai tipa la mine tipatul tau arata ca esti slab asa cand tipa ei la tine si tu nu le dai atentie si maia les cand le respunzi ironic cu calm arata inferioritatea lor si ei simt asta. Depinde cat de mare e rana si daca sti sa te faci daca faci aiurea poate di periculos.

| XxLauraVaZambestexX a răspuns:

Pai MaDDyxD, intr-un fel o meriti, pentru ca nu e bine ce ai facut desi pedeapsa e destul de drastica, parintii tai nu iti vor raul. Sfatul meu este sa iti accepti pedeapsa si sa cauti alteva de facut.

| Raamonikaa a răspuns:

Sa te porti frumos cu ei, sa nu fii obraznic, sa-i ajuti prin casa cu tot ce au nevoie, deci sa fii cuminte si respectuos. Or sa fie placut impresionati si vei fi iertat, in felul asta le demonstrezi ca zace si ceva bun in tine, ca nu faci numai tampenii (cum a fost chestia cu guma, tu chiar nu realizezi ce prostie ai facut?). Gandeste si tu inainte sa mai faci asa ceva.