| d3nyp3ny a întrebat:

Acum cateva zile, mama mi-a luat un laptop, HP Pavilion g6. Si de ieri incarcatorul nu mai merge incarcatorul, tine bateria la acelasi nivel, dar nu incarca. Tin sa mentionez ca inainte, l-am tinut destul de mult la incarcat, mama zicand sa formatam bateria. Iconita bateriei spune asa despre incarcator: "plugged in, not charching". Ce ar putea avea?

Răspuns Câştigător
| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Poi poti distruge bateria daca-l folosesti de la priza pentru ca bateria se incarca si descarca.Parerea mea incarc-o complet si scoate-o cand il folosesti la curent. Faptu ca-i nou ma indoiesc sa aiba ceva fizic la el. Orice baterie noua trebuie formatata.Substantele is puse in bateria da trebuie sa treaca curentul si s-o "invete" sa retina curentu. Orice baterie trebuie "invatata" Scoate bateria si lasa-o scoasa o vreme si dupa baga-o inapoi.Asta ar trebui sa-l reseteze prin faptul ca n-are sursa de curent nici bateria, asta daca nu are buton de reset.Eu sincer zic ca laptopu in ziua de azi trebuie sa fie o necesitate nu moft pentru ca desi are racire pe apa ca masina toate piesele is inghesuite si se incalzeste enorm cea ce duce la distrugere in cativa ani iar la mine calculatoru nou (de masa, desktop) a mers 7 ani si mai mergea daca curentu nu-mi ardea placa de baza.Si acum cu o margina deschisa si piesele de 5-10 ori mai liber decat la laptop si tot ursa ventilatoarele parca esti intr-o uzina

2 răspunsuri:
| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Ah si apropo, daca tine bateria la acelasi nivel ii clar ca incarca, altfel nu ar puteao tine dar consumu ii egal cu producerea si o tine in echilibru.Inchidel cand incarci bateria, pentru ca-i laptop ar trebui sa-l incarce si oprit.I-ati "masuta" speciala pentru laptop cu 2-3-4 ventilatoare.Are niste "stalpi" in colturi pe care sta laptopu cam la 5-10 cm deasupra ventilatoarelor si ele sug aerul si-l sufla pe carcara pentru o racire mai buna cica.Nu stiu cad de eficiente sunt dar rau sigur nu fac. Poti lua ceva de genu cu ventilator de 22 CM DIAMETRU ( http://www.media-mag.ro/Cooler-laptop-Recom-CoolDesk-Traveller-black/ ) care raceste super (banuiesC) doar are ventilator de 22 CM nu de 7-8 cum au laptopurile si calculatoarele, sau poti lua ceva mai ieftin si mai putin eficient de genul (http://mercador.ro/......DgGMI.html ) sau ceva de genu, dar care nu se poate inclina (http://www.calculatoare-second-hand.org/......ire-laptop ) SAU, CEA MAI BUNA AFACERE DUPA PAREREA MEA, ASTA http://www.okazii.ro/......00557.Poti s-o pui cum vrei poti sa inclini si laptopu, ai si loc pentru pahar si are si racire :P

| Blackyuu a răspuns:

Nu are nimic ca la-i tinut mai mult la incarcat incearca sa ii scoti bateria ceva timp si sa il tii fara ea bagat in priza k incarcatorul dar fara baterie! Nu cred ca ai inteles cine stie ce laughing Fundita daca vrei!winking