| anonim_4396 a întrebat:

Asi dori sa va pun o intrebare fetelor.S-a intamplat la sfarsitul anului scolar.Am fost la premiere si mi-a venit foarte tare menstruatia.Atunci mi-am murdarit rochita si m-am panicat.Am intrebat-o pe colega mea ce sa fac dar a zis sa stau asa daca pot.Eram foarte panicata si i-am spus dirigintei mele ca m-am murdarit pe rochie de la menstruatie iar ea a intrebat pe un ton nervos ce sa poata sa faca.Eu i-am zis daca ma poate lasa la baie si m-a intrebat daca am vata si i-am zis ca da dar eu nu aveam ci imi era rusine sa cer dar noroc ca aveam in geanta mea servetele.M-am dus la baie si m-am curatat, dar inainte sa merg la baie a mai fost o profesoara langa diriginta mea si diriginta i-a spus si ei ce am.Cand am venit inapoi diriginta si cealalta profesoara s-au comportat foarte frumos cu mine. Apropo am 11 ani fac 12 in august.Ce credeti am luat o decizie buna in privinta ca i-am spus? Oare ma va intreba in urmatorul an despre aceasta chestiune? Oare a spus tuturor profesorilor? Imi este foarte rusine cand o sa dau ochii cu ea.Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| DarkOrbitMoon a răspuns:

Stai linistita.Nu cred ca a spus si altor profesori.De ce ar face asta? Acest lucru nu este un motiv de barfa.N-ai de ce sa-ti fie rusine, se mai intampla.Dar de acum incolo sa ai intodeaua un tampon in geanta, in caz de urgenta.Multor fete li s-a intamplat ceva asemanator, chiar si mie.laughing

3 răspunsuri:
| ade291 a răspuns:

Este mai bine ca i-ai spus, decat sa pleci si sa nu stie unde esti. Nu vad de ce ar spune tuturor profesorilor (adica fara suparare, de ce i-ar interesa pe ei de asta) sau de ce te-ar intreba la anul de chestia asta?! I se putea intampla oricarei fete, nu numai tie. Mai ales ca ai 11 ani, isi da si ea seama ca te-ai panicat. Nu ai de ce sa iti faci griji, s-a intamplat si asta este.

| EuEuEuNutella a răspuns:

Eu cred, ca e ceva normal ca o fata dezvoltata sa aiba menstruatie, si nu ar trebui sa iti fie rusine daca va spune si altor profesori..., cum am mai spus este ceva omenesc. Oricum cand vei creste mari toti isi vor da seama ca ai. (pentru. ca te dezvolti big grin )

| AmaliaAlice a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie rusine ca ti-a venit menstruatia care este tipic sa vina de la 9 ani in sus. Profesorii o sa te trateze la fel doar ca daca ai dureri mari de burta ori esti scutit de sport, ori, in cazuri de durere de burta foarte mare, te trimit acasa. Partea buna e ca ei stiu si nu o sa zica ca ii pacalesti.