| qDorinda a întrebat:

Buna Tpu.Azi am cumparat niste ulei de ricin si as vrea si eu cateva retete pentru masti.Eu am parul pana la umeri si as vrea sa stiu cam in cat timp o sa se vad diferenta?

Dau fundita la cel mai bun raspuns. puppy dog eyes

1 răspuns:
| dinamo98 a răspuns:

Masti cu ulei de ricin pentru caderea parului

Daca ai probleme cu caderea parului, poti alege o masca pentru par cu ulei de ricin, pentru care ai nevoie de o lingurita de miere, o lingurita de ulei de ricin, suc de ceapa, un galbenus de ou si cateva linguri de sampon. Amesteca toate ingredientele intr-un castron si incalzeste putin masca inainte sa o aplici pe par. Maseaza-ti usor scalpul si infasoara-ti parul intr-un prosop pe care il pastrezi timp de cateva ore, dupa care curat-o bine.

Tot pentru caderea parului, poti amesteca o lingura de coniac sau votca si doua linguri de ulei de ricin. Daca ai parul mai bogat, poti folosi cantitati mai mari, pastrand aceleasi proportii. Aplica masca pe scalp si la radacinile firelor de par si las-o sa actioneze toata noaptea, acoperind parul cu o folie de plastic, dupa care, dimineata, clateste bine.

Coniacul in amestec cu uleiul de ricin poate fi folosit ca masca pentru par si in alte combinatii. De exemplu, poti utiliza 300 g de ulei de ricin, 30 mg de coniac si un ou proaspat. Amesteca bine aceste ingrediente, aplica masca la radacinile parului, infasoara intr-o folie de plastic si un prosop cald si las-o sa actioneze timp de doua ore, dupa care clateste bine.

Pentru stimularea cresterii parului, amesteca in proportii egale tinctura de galbenele cu ulei de ricin, aplica pe scalp, masand usor, si pe radacinile firelor de par, apoi lasa masca sa actioneze timp de jumatate de ora, dupa care clateste bine.