| anonim_4396 a întrebat:

Azi fratele meu a fost amenintat cu bataia de un baiat in ratb din cauza ca l-a calcat din greseala pe adidas si din cauza ca fratele meu i-a spus sa vorbeasca frumos si sa nu il mai injure (asta dupa ce si-a cerut scuze), iar cand am coborat (la aceeasi statie cu baiatu respectiv) a venit o gasca mai mare sa ii ia apararea celuilalt, si s-a nimerit si vecinul nostru (de varsta fratelui meu adica de 18 ani) prin zona si s-a bagat de partea fratelui meu. Cel pe care l-a calcat din greseala a vrut sa sara la bataie dar au intervenit si prietenii lui si vecinul meu, iar cand a plecat baiatu bataus a spus ca o sa il prinda el o data si o sa vada ce bataie o sa ii dea. Si mie imi e frica acum pentru fratele meu pentru ca celalalt umbla cu o gasca destul de mare si dubioasa. Ce ar trebui sa fac? (si va rog nu imi spuneti sa vorbesc cu parintii, apropo eu am 15 ani)

3 răspunsuri:
| hummmer a răspuns:

Dacă i-a promis-o,din păcate,nu se lasă până nu se confruntă. Ăla deja s-a lăudat în gaşca lui, dacă dă înapoi e luat in râs. Cam greu, spune-i fratelui să îşi ia un spray iritant, să umble însoţit un timp, să evite ieşirile seara/noaptea.

| vlad89c a răspuns:

Cam asa cum a spus si hummmer, asta ar trebui sa faca o vreme, sa nu mearga singur asa de des, sa isi cheme si el 1-2 prieteni cand merge la plimbare si daca vede din nou gasca aia sa o evite, iar daca e batausul singur nu ar trebui sa ii fie frica, ca tipii astia cand is singuri nu mai is asa de tariwinking succes.

| Crisk a răspuns:

Stiu ca pare cam ridicol dar ar trebui cred ca sa vb cu parintii lui, si cu parintii tai, dac o sa se bata si mai tirziu vor afla parinti va fi mai rau, oricum succes, sper sa fie totul bine