| IonutM4A1 a întrebat:

Care credeti ca este mai bun si de ce: Pistolul de lipit sau ciocanul? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Sunt chestii diferite cu utilizari diferite. Ciocan de lipit e si unul de cateva sute de W cu varf de 10-15 mm sau mai mult cu care poti lipi 2 table dar si cel cuplat la o statie de lipit termostatata si cu varf de 0.3mm cu care poti lucra in circuite electronice fine cum ar fi o placa de tv LCD sau telefon mobil. Pistolul de lipit a fost popular in electronica anilor 60-70, odata cu miniaturizarea circuitelor si aparitia semiconductorilor de tip MOS a devenit inutil si chiar daunator. In electronica actuala se lucreaza cu statii de lipit termostatate cu ciocane alimentate la 24V si varf de diferite dimensiuni, puterea variaza intre 20 si 80W.

3 răspunsuri:
| FaraNume1245 a răspuns:

M4a1-s.

| ash87 a răspuns:

Salut happy ambele au rosturi diferite; inginereste vorbind pistolul de lipit este mai util, dar filosofic - ciocanul se regaseste in mai multe zicale. Important e sa te bucuri de ce ai happy

| Alexandr1457Antonia a răspuns:

Pistolul de lipit