| popescudorinel a întrebat:

Ce credeti ca ar fi mai bine sa imi cumpar un ciocan de lipit sau o statie ciocan de lipit? ce pot face cu statia pot sa fac si cu ciocanul simplu?

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Da și nu.Ciocanul de lipit funcționează pe o temperatură anume determinată de puterea rezistenței.Asta ar fi asemănarea.
Diferența este că o stație de lipit are funcții de reglare a temperaturii cu acuratețe estfel dacă vei dorii să lipești componente ce sunt sensibile le temperaturi înalte, poți evita distrugerea lor setând puterea lui la un mică, sau dacă ai de aface cu circuite de masă de exemplu o poți crește ca să ai vb aia spor la lucru, nu să te chinui până se încălzește cositorul de acolo.
O clonă modernă a stației de lipit este stația de are cald. Dacă ai ceva bănuți și plănuiești să lucrezi zilnic cu așa ceva și să obții profit din asta atunci îti recomand asă ceva.Este best deal.
Daca plănuiești să folosești doar ocazional la lipiri casnice recomand un pistol de lipit, astfel nu mai pierzi vremea așteptând să se încălzeazcă „scula de lipit". Dacă dispui doar de 10-20 de lei un ciocan de lipit de 50-80W este best deal pentru uzul casnic de amator.Succes

| darrio2007 a răspuns:

Daca ai de facut lucrari complexe merge si o statie(si sa scoti bani cu ajutorul ei) dar daca vrei doar pentru tine si folosesti ocazional poti lua doar un ciocan simplu de lipit.

| Azµre a răspuns:

Stația de lipit are potențiometru de reglare a temperaturii și multe alte funcții.
Pentru lucrurile de zi cu zi e bun un ciocan de lipit. Și de preferat ceva românesc și bun.
Vezi pe www.mivarom.ro găsești ce vrei și la prețuri mici!

| On3St4r a răspuns:

Da.