| Eusiatat18 a întrebat:

Care este diferenta dintre bursa de studiu si cea de merit. Am observat ca sunt necesare mult mai multe acte pentru cea de studiu fata de cea de merit si nu stiu de ce. Mentionez ca sunt in clasa a 10-a daca (,) conteaza

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Bursa aia de studiu e de fapt un ajutor social pentru familiile care nu îndeplinesc un anumit criteriu financiar, asta ți-l poate spune la secretariat și e nevoie de multe acte care să dovedească asta că altfel poate eu am părinți care câștigă 100000 de lei pe lună da mă duc și mint că n-am bani în familie ca să-mi fac rost de bani de buzunar, înțelegi? așa cu tot felul de acte doveditoare și cred și anchetă socială nu prea mai ai cum să faci șmecherii de astea românești

| sierra1 a răspuns:

Bursele de merit se acordă elevilor care se încadrează în cel puțin unul din cazurile următoare:
a) au rezultate deosebite la învățătură: au obținut media generală de cel puțin 8, 50 și nota 10 la
purtare în anul școlar anterior, respectiv în primul semestru al anului școlar, pentru elevii aflați în clasele de început ale învățământului primar, gimnazial, liceal sau profesional;
b) au obținut locurile I, II sau III la etapele județene ale olimpiadelor și concursurilor școlare naționale organizate de MECTS;
c) au obținut locurile I, II sau III la etapele județene ale competițiilor/concursurilor cultural - artistice, cu caracter sportiv sau cu caracter tehnico-științific, de nivel național, organizate de MECTS

Bursa de studiu se acordă elevilor care provin din familii cu un venit lunar mediu pe membru de familie pe ultimele 3 luni cel mult egal cu salariul minim pe economie și care îndeplinesc simultan condițiile: au media generală peste 7, 00 și nota 10 la purtare în semestrul anterior celui în care se acordă bursa.

| Blackrose18 a răspuns:

Bursa de studiu se acordă elevilor care provin din familii cu un venit lunar mediu net pe membru de familie pe ultimele 3 luni cel mult egal cu salariul minim net pe economie ( 1346 lei) şi care îndeplinesc simultan condiţiile: au media generală peste 7, 00 şi nota 10 la purtare în semestrul anterior celui în care se acordă bursa
Bursa de merit se acorda elevilor care au o medie foarte buna si asa sunt răsplătiți dar trebuie sa ai medii peste 9