| AlexAL275 a întrebat:

Bună TPU! Cât de important este un program în viața unui om? Având în vedere faptul că trec în clasa a XII a îmi trebuie neapărat un program, nu? Proful meu de psihologie mi-a zis că de aceea mă mișc în viață haotic din cauza lipsei unui program și a unui scop. Eu sunt mereu comod, așa m-am învățat, dar observ că de câțiva ani comoditatea astea începe să-mi dăuneze. Ce sfaturi îmi puteți da?

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cand esti copil conteaza mult programul. Acum alta chestie e sa fi adult si sa ai pe cap multe chestii de facut

| sierra1 a răspuns:

~că trec în clasa a XII a îmi trebuie neapărat un program, nu?~

nu e agita cu așa ceva deocamdată, toată viața o să ai program: la facultate, la job, acasă-nevasta,... fii liber (incă un an)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde ce vrei. Stabilește întâi ce vrei și din asta rezultă dacă ai nevoie de program sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu unul nu suport idee de program, dar asta nu m-a încurcat prea mult în viață. Niciodată nu am putut avea o listă de genul : 8-10 mers la sală, 10-12 învățat 12-18 școală 18-22 învățat 22-23 desenat sau variante ale acestui lucru. Mă plictisește teribil. Dar am descoperit că dacă tu ca persoană ai principii și priorități, vei face ceea ce trebuie să faci fie că ai un program fix sau nu. Tot fac lucrurile pe care le-aș avea într-un program, dar la alte ore și în altă ordine în fiecare zi, ca să nu înnebunesc. Cred că se pune prea mult accent pe toată chestia asta cu productivitatea și cu ideea că ar trebui să trăiești ca un robot. Eu zic că, mai degrabă, dacă de exemplu tu faci din studiat o prioritate reală, fie că treci sau nu această activitate într-un program, o vei face atât cât va fi nevoie pentru a-ți îndeplini scopul, din responsabilitate intrinsecă.