| alalaltbx a întrebat:

ce credeti, in zilele noastre mai exista prieteni adevarati?
FUNDAA

Răspuns Câştigător
| milkaCappuccinca a răspuns:

Stii, toti prietenii buni pe care i-am avut, dar si ii mai am m-au mintit la un moment dat, s-au au venit la adresa mea cu cuvinte urite si vorbe fara rost, s-au au facut lucruri care m-au durut intr-o oarecare masura. dar nu mi-am pierdut speranta in ei, pentru ca stiu ca poate la un moment dat am gresit si eu in fata lor... Unicul lucru care s-a schimbat a fost increderea mea fata de ei, adica spun lucrurile care stiu ca trebuie de spus, si fac lucrurile care trebuie sa le fac, pentru ca deja stiu cita incredere trebuie sa am in fiecare! Si oricum, prietenia adevarata exista... insa nu si prietenia perfecta! Sunt doua lucruri distincte! Odata ce ai un prieten bun, trebuie sa-l cunosti, sa observi daca e demn de afectiunea ta, si dcaa o sa-ti demonstreze ca da, te apreciaza si te sustine, atunci poti fi sigura ca prietenia adevarata persista in jurul tau! Si in plus nu cred ca poti fi prieten foarte bun cu oricine, pentru ca e o chestie de compatibilitate a caracterelor si a atitudinilor, deci si aici trebuie de cautat cu atentie))

7 răspunsuri:
| NAdrian a răspuns:

Da exista, de unde nu te astepti sare iepurul big grin.

Zi faina!

| CVane a răspuns:

Nu iti spun din propria experienta, 13 ani am fosst prieten "adevarat" cu cineva.am impartit tot, l'am ajutat mereu, si el la fel. Dupa 13 ani, nici in ochi sa nu ma vada, dar nici eu pe el.

| Diabolik94 a răspuns:

Da exista daca stii cum sa-i gasesti.

| MadaMadalici a răspuns:

Da exista, dar este foarte greu pana ii gasesti. Prietenia adevarata se construieste in ani de zile.

| Asim99 a răspuns:

Mai exista prieteni in ziua de astazi si vor exista tot timpul; dar prietenii adevarati sunt o specie pe cale de disparitie.
Prietenii castiga titlul de adevarati daca trec proba timpului. De obicei ii gasesti in persoane care stiu ce inseamna VIATA, cu incercarile, bucuriile, regretele, cu reusitele si rateurile ei. Ii gasesti in persoane care apreciaza orice efort al tau, cat de mic, in oameni care nu se tem sa te apere chiar daca stiu ca uneori nu ai dreptate; si care te "mustra" (mai apoi), cu prietenie, pentru a-ti arata ca ai gresit, ca de data asta nu ai facut alegerea inteleapta, dar care in acelasi timp te ajuta sa gasesti alte usi sau ferestre deschise.
Deci da, inca mai exista prieteni adevarati in aceasta mocirla (lumea) in care traim si ne afundam din ce in ce mai tare. Din pacate nu multi oameni ajung sa-si cumoasca Adevaratii prieteni adevarati, pentru ca se lasa amagiti de mastile mincinoase ale altor persoane care nu fac decat sa profite de cei din jurul lor, "multumindu-le" cu cate un zambet fals aruncat uneori.

P.S. In ce oras stai?