| anonim_4396 a întrebat:

TPU! Ce inseamna "adolescenta" in adevaratul sens al cuvantului? Eu o consider ca o alta viata (alta etapa a vietii) dar nu stiu cum sunt anii aceia? Ce fac adolescentii? Cum se compoarta? Cum poti semana cu un adolescent? Stiu ca pun cam multe intrebari?

Răspuns Câştigător
| Nastia a răspuns:

ADolescenta e acea perioada din viata cand ai trecut de copilarie si gandesti cat de cat,dar nici matur, adult nu esti.E acea perioada din viata pe care o sa ti-o amintesti cel mai des pentru ca e plina de sentimente tumultoase, multe indrgaostiri la prima vedere si multe franturi de inima.Azi te indragostesti lulea,maien esti ca beat de iubire si plin de sperante si planuri de viitor,iti imaginezi ca fericirea atat e,ca o sa stai cu acea persoana toata viata,maien te desparti,suferi,e o tragedie,simti ca nu mai ai pentru ce sa traiesti, ca poimaine sa ai alte aripi, sa zbori din nou.Sa ai alte idei pentru viitor.E acea perioada cand inca esti copil,nu distingi adevarul de falsitate,crezi ca toti sunt al fel de buni ca tine,plutesti in iubire,ai impresia ca nu o sa treaca niciodata,nu ai griji pentru ziau de maine,nu ai grija banilor pentru ca iti da parintii de cate ori vrei, nu sti ce vrei sa profesezi in viata, nici nu te doare de ziua de maine.Ca la 18 ani sa fii singur,ranit,la rascruce de vanturi,nu sti ce te faci la bac,la ce facultate sa dai,ce sa faci cu viata ta si ce sa faci in ea,ce meserie,cand o sa te casatoresti,cu cine, unde, cat de puternic e sentimentul.Implinirea celor 18 ani de viata e un moment dificil al vietii.Atunci iti dai seama ca nu mai esti copil,trebuie sa decizi singur ce sa faci in viata,parintii te ajuta, dar sunt doar la spatele tau sa te prinda daca, cazi.totul depinde de tine.Adolescenta e cea mai insorita zi din anul vietii, bucura-te de ea, nu e de 2 ori.
adolescentii stau prin parcuri,terase,malluri cu alti adolescenti,pleaca in excursii cu totii,isi fac prieteni in toata scoala, se distreaza impreuna, nu au griji. daca ai 13 ani, te poti considera aproape adolescent.nu trebuie sa faci nimic,fata si corpul in formare te dau de gol ca esti la pubertate, deci, si adolescent.

3 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

MUltumesc:*

| Ded a răspuns:

Adolescenta da este o parte din viata dar nu alta...
Adolescentii fac doar ce vor ei, ce cred ei ca e bine, distractiv, la moda si uneori fac ce fac si altii. Ei au un comportament mai diferit, sa iasa in evidenta si sunt greu de inteles. in perioada adolescentei majoritatea nu se inteleg cu parinti si vor sa faca doar ce vor, sunt incapatanati!

| Addiction_8089 a răspuns:

Adolescenta este cea mai frumoasa perioada a vietii unui om! Este varsta la care nu ai nici o obligatie,la care ai putea sa faci tot ce iti doreste inima( in limita bunului simt desigur) si te bucuri de libertate in fiecare moment al ei( exceptand scoala laughing ). Adolescenta este varsta la care experimentezi lucruri noi ''de oameni maturi''. Bine'nteles este perioada in care incepi sa cunosti lume, sa accepti unele persoane si sa te conformezi dorintelor grupului.
Cam atat, ca nu mai am imaginatie. tongue

Sa ai o adolescenta frumoasa! big grin