| TeooQrr12 a întrebat:

Ce parere aveti despre copii care incep sa se machieze de cand sunt mici,au tablete, telefoane inteligente, imbracaminte excentrica..etc. Eu una sunt total dezamagita pentru ca imi amintesc cum erau copii de pe vremea cand eram eu mica. Steam afara toata ziua, ma jucam..mama ma chema in casa la masa si eu nu voiam sub nici o forma sa intrerup jocurile copilariei.
Voua nu vi se pare ca totul a luat-o razna? sad
Dau FUNDA! Astept parerile voastre.(Nu trebuie neaparat sa raspunzi primul, si ultimul raspuns poate fi castigator.Asta depinde numai de voi.) happy

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate ai mare dreptate. dar faza stii care e? as fi preferat sa fiu si eu asa, sa frec menta de dimineata pana seara. dar nuuu, a trebuit sa tocesc cartea si sa muncesc de la 14 ani. cand ma gandesc, zic ca e mai bine ca prostii astia care au telefoane mai destepte ca ei.
oricum e 90% vina parintilor, eu la 17 ani mi.am cumparat un telefon si ala un harb de motorla laughing dar cand ma gandesc tot e mai bine ca astia care pana la 25 de anii stau pe spatele parintilor frecand menta in cluburi. macar asa ma mandresc si eu.

| Hakuouki a răspuns:

Ehe, cand eram mic nici nu erau telefoane asa smechere si performante, de tablete ce sa mai zic. Dar imi amintesc cum ne adunam la bloc vreo 20-30 si fete si baieti, seara si ne jucam prinsea, ascunsea, cand ne aruncam prin tufisuri doar ca sa nu ne prinda, cum intram seara in casa cu o julitura noua, dar care nu ma durea, ba chiar ma amuza. Sau dupa o zi de jucat fotbal in "tarana" cand trebuia sa ma spal de trei ori sa scot tot praful de pe mine laughing. Erau vremurile cand nu se injura asa des, cand te puteai bucura de copilarie, cand puteai iesii afara cu un tricou sau o pereche de pantaloni fara sa te gandesti cum iti sta. Cand "a avea o prietena" insemna doar sa o tii de mana si sa o pupi pe obraz (ce sex de mic, ca nici nu stiam ce e aia, dar stiam toate jocurile laughing Multi dintre cei cu care ma jucam atunci nu stiu pe unde sunt, dar vreau sa-i salut si numai bine celor care stiu cum e sa te joci la colt de strada, fara sa intrii pe facebook sa anunti sau care jucau zilnic un joc diferit sau chiar si acelasi razand cu gura pana la urechi, nu cei care se joaca acum de-a personajele din metin si asculta Eminem la Iphone (eu personal nu stiu sa umblu chiar pe orice timp de telefon, un pustan de 7 ani umbla pe Hiphone ca si cum s-ar juca cu o foaie de hartie).

| TeooQrr12 explică (pentru Hakuouki):

Da,ai mare dreptate! Lucrurile se inrautatesc din ce in ce mai rau si o sa ajungem ceva de genul: Tata: "Fiulie,trebuie sa vorbim despre ceva foarte important. Ai crescut si sunt sigura ca trebuie sa stii anumite lucruri. " Fiul : "Da,tata, ce vrei sa stii? " Adica practic copii isi invata parintii, ei stiu deja mult mai multe de pe internet, unde se gasesc o gramada de lucruri (nu neaparat bune).Nu mai zic de copii de 8, 9 ani care se uita la filme XXX sau se joaca pe diferite site-uri tot asa..cu caracter pornografic sau violent. Nu stiu ce am putea sa facem sa salvam generatia asta. sad

| Hakuouki a răspuns (pentru TeooQrr12):

Cine spune ca trebuie sa-i salvam, eu personal sunt curios daca se vor autodistruge sau vor incepe sa se manance intre ei. laughing Glumesc, acum ceva timp m-am decis ca scopul meu in viata va fi acela de a cucerii lumea pentru a o schimba si vreau sa ma tin de chestia asta.
Pentru DarkandDrey...la 10 ani nu cred ca aveam telefon, dar stiu ca aveam o gramada de mingii de fotbal, de julituri in genunchi si de jucarii, dar eram mai fericit decat unu cu tableta. Sincer nici acum nu mi-am luat tableta, ce sa fac cu ea?

| TeooQrr12 explică (pentru Hakuouki):

Eu am tableta pentru ca imi doream foarte mult sa ma joc "Pou" si pe telefon nu aveam cum pentru ca nu am un telefon asa "destept" si na. Dar oricum ..nu stau prea mult pe tableta..imi place mult sa fac poze cu ea la diferite peisaje si imi place sa vorbesc cu prietenele mele cele mai bune..in rest, ies afara, fac sport, ma plimb. happy

| DarkAndDreary a răspuns:

Inteleg ce vrei sa spui. Si eu ma jucam pe afara toata ziua. Imi spuneau parintii sau bunicii ca nu le place cand stau prea mult la PC. Aveau o reactie de genul: "Pai cand eram noi mici, nu aveam nici televizor."
Dar uite ca am ajuns si noi ca ei: "Cand eram eu copil nu aveam telefon, tableta, etc"

| TeooQrr12 explică (pentru DarkAndDreary):

Da,exact! Atunci cand bunicii/parintii ne spuneau "Pe vremea noastra, aveam voie sa stam la televizor doar 1 ora pe zi, nu aveam parte de atatea lucruri si de atatea bunatati cum aveti voi acum etc etc etc" Si acum chiar le dau dreptate. Lucrurile au inceput sa se inrautateasca din ce in ce mai rau. O sa se ajunga ca inca din burta mamei sa existe nu stiu ce aparat ca sa se joace copilul sau inca de la gradinita, copii sa se joace pe tableta in loc de jucarii normale. sad Of..mare pacat. :\

| DarkAndDreary a răspuns (pentru TeooQrr12):

Desi aveam telefon la 10 ani nici nu-l foloseam. Eram pe afara toata ziua, mai ales la tara. Iar acum cand vad copii de 6 ani cu tableta. Cum stau toti adunati si se uita la ea...

| Psihedelic777 a răspuns:

Pai ai dreptate in mare.Lumea se schimba mult prea repede ei copii nu prea au nici o vina cat sunt mici.Ei fac doar ce vad in jur iar daca parintii le dau apa la moara ce poti sa faci.Din pacate se degradeaza societatea.Vad copii de clasa a 4-a care vor sa faca sex injura tot timpul si vor deja sa fie adulti.Ce sa faci, nu putem decat sa ajutam la educatia lor (in bine)si sa speram ca se vor maturiza frumos.Numai bine

| TeooQrr12 explică (pentru Psihedelic777):

Da,si eu raman socata de cum au ajuns copii de 8, 9 ani sa vorbeasca cu *** sau asa. :O Eu nici nu stiam cuvintele astea si nu imi permiteam sa vorbesc asa. sad

| 1Hekate1 a răspuns:

Sincer...eu nu sunt total de acord. Poate voi a-ti avut o copilarie frumoasa, a-ti avut cu cine sa va jucati.Eu am fost mereu data la o parte din grupuri, nu stiu de ce, dar niciodata nu m-am integrat intr-un grup. De cand cu telefoanele, calculatoarele etc pot asculta muzica si sa uit de viata asta idioata sau pot vorbii cu oameni de treaba, pe care nu ii intalnesc din pacate in realitate. Ar fi mai frumos ca,, copii sa se joace pe afara decat sa stea pe telefon, dar un copil care nu are prieteni ce sa faca?

| Yp789 a răspuns:

Parerea mea este ca copilaria trebuie petrecuta cu distractii, diferite jocuri, copii din ziua de azi se gindesc doar la telefoane performante, tablete, jocuri pe telefon fara sens.Cind eu eram copil nu aveam atitea lucruri.Stateam cu prietenii ma jucam jocuri distractice, nu 24-24h in casa laPC sau la tableta, telefon, etc