| Thecurious a întrebat:

Ati vazut/cunoscut copii, care sa umble pe tablete/telefoane inteligente/laptopuri, inca de la varste foarte mici?
Daca da, vi se pare ingrijorator?

36 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Da,din pacate, da, dar, parinti lor asa scapa de ei

| Thecurious explică (pentru RAY):

Daca vor sa scape de ei, nu trebuia sa ii mai faca.

| RAY a răspuns (pentru Thecurious):

E vorba de alocatie

| Thecurious explică (pentru RAY):

Pacat, asta-i viata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu, nepoata mea are 5 pe 6 ani și este în clasa zero, are tabletă primită de la școală.

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Invata la o scoala privata?

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Da, foarte privată. Privată de-a binelea. Aprobată Cambridge, dacă rămâne acolo, va lua bacul Cambridge peste 12 ani în vară.

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Sa inteleg ca sunteti ironic.

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Nu sunt deloc.
Nu dau informații punctuale despre minorii din familia mea. Să te uiți pe Internet la școlile private din Cluj.

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

O, atunci felicitari. Ii urez succes.

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

La 5 - 6 ani o interesează deja funcționarea vederii umane și a auzului uman și a modului în care se redau sunetele în căștile cuplate la PC.
Seamănă cu bunicul ei, adică cu mine. Și are un ideal de carieră. Vrea să devină șefă.

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

E pasionata de oftalmologie si acustica.

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Nu, are 5 ani și vrea să știe tot, e la vărsta întrebării - de ce -. Ca dta, de altfel.

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

. E foarte bine sa isi puna intrebari, de la o varsta cat mai mica. E interesant de observat despre ce isi pune intrebari.

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Apropo de intrebari. Prima mea intrebare, pe care i-am pus-o mamei a fost : " Dumnezeu poate da timpul inapoi?"
Auzisem vorbindu-se despre Dumnezeu. Cine e acest Dumnezeu si unde este el?

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Mă întrebi pe mine acum?
Cine e acest Dumnezeu si unde este el?
Definește despre ce vorbești. Cui dai acest nume?
Și apoi răspund.

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Am inteles. Asa cum spunea si Cristian Presura, fizicianul nu il poate masura pe Dumnezeu.

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Nu cred ca polemica dintre creationism si evolutionism se va sfarsi cu un castigator.
E interesant, pana la urma urmelor, e intrebarea suprema.
Toti oamenii educati isi pun intrebari despre existenta, chiar daca nu sunt teologi, fizicieni, matematicieni, istorici sau filosofi. Toti vad, cu ochii lor, planete, galaxii, mai nou, poza cu gaura neagra.
Nu pot defini un Dumnezeu.
Sunt sigur de un lucru : daca saracii planetei nu ar mai fi religiosi, s-ar declansa o revolutie globala.
Asadar, religia este o necesitate.

| Superior a răspuns (pentru Thecurious):

Eu pe la 5-6 ani ma intrebam cat timp vom trai. Desi nu eram clasa 1, scriam scrisori spre Dumnezeu ca sa-mi dea mie si familiei viata vesnica happy

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Nu, iar asta pentru că nu are ce măsura. Fizicianul tău este tele fizician, face fizică pe ecran.

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Incearca sa atraga tinerii catre stiinta.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am vazut. Nici nu stiu sa citeasca prea bine, dar umbla pe telefon fara probleme.
Nu mi se pare ingrijorator, nu sunt inapoiat, sa ma tem de orice nu e "prevazut" in biblie.
Eu am dat de calculator in adolescenta, am abuzat de el (si mai ales de internet) pana in prezent, si nu cred ca mi-a afectat altceva decat vederea (pe care o puteam strica si citind carti, btw). In schimb m-a relaxat, si mi-a imbogatit enorm cunostintele, orice intrebare aveam (despre chestii reale/utile, nu filosofie, politica sau moda), internetul mi-a raspuns mereu. Daca nu era el, cel putin dpdv profesional, eram pe nicaieri, pentru ca nu cunosc prea multi oameni suficient de informati incat sa invat de la ei.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da, da. @BăbăciuneaDeLaEtajul3: Si voi din jurul lui CE MAMA NAIBII PAZITI? Asteptati sa va plingeti peste citiva ani ca v-a dat domnu' de dus crucea unui membru al familiei cu probleme majore de vedere? Fiica-mea are 8 ani si mai comenteaza uneori ca nu are telefon, dar NU. Se poate si fara. Am avut o tableta de care abuza si am donat-o. O mai lasam la calculator sau pe telefoane din cand in cand, insa nu zilnic si nu pentru perioade mai mari de o ora.

| Celcestietot a răspuns:

Am văzut. Mi se pare totuși îngrijorător.

| Andreeush a răspuns:

Evident și nu mi se pare normal.

| Sn4k3 a răspuns:

De ce ar fi? Nu inseamna ca nu ies pe afara, nu comunica sau altceva. Chiar o sa-i ajute pe viitor atat timp cat nu o dau in extreme.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Fratele meu mai mic are 2 ani și doar cu „ochii-n telefon" stă. Eu am avut primul telefon mai performant când am avut 8-9 ani. Mi se pare ciudat! A început să-i lăcrimeze destul de des un ochi. Cred că n-ar fi așa de indicat pentru copii să utilizeze prea mult pe dispozitivele de acest gen.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Cunosc un baiat care la 7 ani, rupea pe toti la CS 1.6. Intamplarea era mai demult, copilul era in clasa 1, parintii lucrau pana dupa-masa, Iar dupa scoala ii dadeau bani sa astepte la o sala de calculatoare (mai demult erau la moda) pana ai sai ieseau de la lucru.
Copilul a devenit renumit, ca facea pe toti la counter de acolo, si pe aia de 10+ ani mai mari ca el.

| Justme1997 a răspuns:

Sora mea este cu ochii in telefon de la 2 ani, acum la 8 ani de-abia o mai desprinzi de el. Probabil de asta are ochelari, destul de îngrijorător. Nu locuiesc cu ea sa o dezvăț.

| Thecurious explică (pentru Justme1997):

Citeste-i carti si incearca sa o obisnuiesti sa citeasca.

| Justme1997 a răspuns (pentru Thecurious):

Are carti, se plictiseste dupa jumate de pagina

| Thecurious explică (pentru Justme1997):

Pune-i un videoclip spectaculos.
Arata-i Star Wars sau Star Trek, apoi da-i carti de Science Fiction.

| LupusDei1993 a răspuns:

Mi se pare ingrijorator daca petrec timpul pe ele cu orele, dar maxim 5-10 minute pentru un desen animat sa vada e ok.

| Sunshine123 a răspuns:

Am vazut si inca vad o multime de copii care nu se mai pot desparti de electronice, lucru care mi se pare extrem de grav in societatea actuala. Desigur, acest lucru li se datoreaza parintilor, care le permit copiilor utilizarea tehnologiei cu scopul de a-i mentine ocupati si distrati pentru a-i scuti pe ei de a face efortul de a se implica afectiv in buna lor crestere.
Lucrul acesta mi se pare foarte trist pentru ca acesti copii nu vor cunoaste niciodata bucuria de a evada din realitate in paginile unei carti, ci se vor refugia in like-urile de pe Facebook pentru a-si creste stima de sine atunci cand realitatea ii va lovi din plin.
Este adevarat ca tehnologia a fost creata pentru a ne usura viata/munca, dar ar trebui sa existe o limita, un punct in care ea sa nu ne poata influenta pe noi ca persoane.

| X3RO a răspuns:

Din pacate si scolile au inceput sa accepte ideea asta de a scrie pe calculatoare. Mai ales cele din strainatate. Nu mi se pare normal. Poti folosi un telefon, dar maxim o ora pe zi. Si faptul ca unii cumpara telefoane de 30-40 de milioane copiilor de 13 ani......patetic. Societatea e foarte toxica. Ar trebui sa existe cursuri in scoli sa ii invete pe copii ca se poate si fara tehnologie.

| Yhg a răspuns:

Din punctul meu de vedere, da! Generația de azi nu mai comunică, de exemplu mai bine se joaca cu jucarii cu prientenii.In plus pe dizpozitive pot vedea lucruri care nu sunt bune.Dar pot avea cu exeptia:sa se uite la desene, un joc dar nu foarte mult.O limita de timp