| Byb2001 a întrebat:

Buna TPU ce sa fac ca sa nu mai imi fie frica de viitor ma stresez prea mult de ex ma gandesc ce o sa fac unde o sa fiu peste cativa ani..si cum sa fiu mai sociabila daca n am prieteni nu pot iesi afara stau numai in casa si de cand cu scoala online ma simt mai inchisa imi vine sa plang din orice. Cand era scoala normala era mai altfel..si ce sa fac ca sa nu mai imi vina ganduri negative?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai putea incepe sa citesti foarte mult, fiindca asta te va ajuta in viior sa legi prieteni noi, sa nu-ti mai fie frica pentru ca nu ai incredere in tine, sa nu mai plangi fiindca esti mai destepata samd.
gandurile negative vin cand trandavesti si nu faci nimic.
Pune mana si citeste pe rupte, fa curat in casa, spala podele, rufe, orice, ca sa obosesti si sa nu ai timp sa mai gandesti la lucuri rele.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai iei fiecare caz in parte si o sa descoperi ca... nu ai de ce sa iti faci griji happy
Si vad ca ai mai multe "intrebari", partea cu sociabila... nu are asa de multa legatura cu restul, sau mai bine zis prima parte. Acum ca asta este cauza pentru care iti vin aceste ganduri, este ceva ce oricand putea sa vina big grin

Gandeste-te asa, indiferent ce o sa faci tu in viata, INDIFERENT ce, tu tot o sa continui, viata tot o sa continue si o sa te impinga de la spate, fie ca te gandesti, fie ca nu, fie ca te stresezi, fie ca nu. Asa ca de ce sa iti faci griji, daca tot acolo ajungi? big grin

Acum stai acasa, nu ai ce altceva sa faci, este o sansa sa te descoperi mai bine si sa rezolvi aceste mici "probleme" legate de gandurile tale. Este ceva ce... tot trebuia sa faci, pentru a fii mai fericita. Asa ca incearca sa te dezvolti personal, cauta orice despre asta, citeste, comunica cu diferite persoane, scrie, zambeste, razi si fii fericita ^_^

Citeste si asta, o sa te ajute: https://succesdublu.ro/7-pasi-de-a-scapa-de-frica-de-a-nu-pierde/