| valentinalina a întrebat:

Buna TPU cine imi poate spune ce vrea sa spuna proverbul,, cine seamana vant culege furtuna,, funditzzza la ceilalti rasp.folositor

Răspuns Câştigător
| chels95 a răspuns:

E ca un fel de "Dupa fapta si rasplata". Vrea sa spune ca daca te comporti urat sau faci orice altceva cum nu trebuie facut(semeni vant, sau rautate) o sa te astepte momente la fel de neplacute(culegi furtuna) sau si ceilalti se vor purta urat cu tine.

4 răspunsuri:
| Deniiiiiiiiii15 a răspuns:

Pai daca incepi o cearta sau ceva se poate inrautati mai rau. Sper ca ai inteles ce am vruut sa spunhappy Funda?batting eyelashes

| metalheart a răspuns:

Cine face ceva rau, raul se intoarce impotriva lui poate mai rau decat raul facut.sau ceva de genu`

| Puffy26 a răspuns:

Adicaa daca vrei sa faci un rau cuiva, nu il face pentru ca se vaa alegee cu cevaa si mai rau.Asa cum este vantul, mai rea este furtuna.
Sper ca ai inteles ce vreau sa zic.wave

| alexysalex a răspuns:

Proverbul vrea sa spuna ca, daca, de exemplu, lucrezi la ceva rau sau daunator, ceea ce vei obtine in final va fi mult mai rau decat ti-ai dorit. "Vantul" se refera la ceva destul de inofensiv iar "furtuna", rezultatul, se refera la ceva mult mai mare, mai amplu. Sper ca te-am facut sa intelegi. big grin