| Lassaria a întrebat:

Buna TPU.Cine stie cate tipuri de asistente medicale exista si ce rol au ele, ce trebuie sa stie? Sau puteti sa imi dati un site ceva de unde pot afla. Funda

3 răspunsuri:
| Cita a răspuns:

Buna.
Pai exista infirmiere, cele care ajuta asistentele.
Asistentele medicale.
Asistenta/Asistentu sef pe sectie.
Asistent pentru dentist, veterinar etc.
Pa, pa.

| annuka a răspuns:

1. asistenta medicina generala (AMG)
-poate sa se specializeze si sa lucreze in orice sectie/domeniu: cardio, pediatrie, chirurgie, ortopedie, nou-nascuti etc

2. Asistenta de balneo-fizio-kinetoterapie (BFKT sau BFT):
-pot lucra in sectii de recuperare neuromotorie (RTVM), la balnear etc

3. Asistente de Farmacie (AMF)
-doar in farmacie

4. Moase:
-lucreaza doar la sala de nastere, supravegheaza mamica si fatul

5. Asistente de laborator (asta nu sunt sigura ca mai exista in toate scolile)

daca vrei sa afli mai multe si despre teste, cursuri, lucrari de diploma, e si un chat acolo prin cafre comunica elevii intre ei, instra pe site-ul:
http://ancuta.ucoz.ro

| Cornescu_Lucian_1976 a răspuns:

Asistenta stomatologică are voie să facă anestezie sau extracție?