| DiiaM a întrebat:

Credeti in vraji, vampiri, varcolaci si chestii din astea? Funda+vot! [scuze categoria]

Răspuns Câştigător
| Lost0in0your0memories a răspuns:

Nu cred neaparat in varcolaci si vampiri. adica depinde de ce intelegi prin vampiri. daca cred in oameni care se hranesc cu sange?! da, cred si mai mult de att sunt ff multe dovezi cu privire la existenta lor. in vraji insa sunt sigura ca exista. adica priveste si tu la ce efect are religia in viata omului. mergi la biserica te rogi etc si apoi gata esti vindecat. poate nu mirul te face bine ci puterea in care crezi ca e menita sa te faca bine. uite un alt exempul. iti e rau, dar daca te gandesti la altceva brusc nu iti mai e rau, uiti de acea stare. acum in aceeasi masura pot avea loc si vrajile. te vor afecta in masura in care crezi in existenta lor. de exemplu cineva te blestema, poate copilaresc gen "sper sa te doara stomacul" sau poate pe bune "sper sa mori in chinuri", in masura in care tu te astepti sa ti se intample cu adevarat aceste lucruri, ti se vor intampla. te gandesti ca ar rebui sa te doara burta si brusc incepe sa te doara. totul tine de minte. crezi, sunt reale. nu crezi, nu te ating...

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Bună!
In vrăji cred. De ce? Pentru că există vrăjitoare, şi acest lucru îl ştiu prea bine, şi cred că şi tu îl ştii. Să zicem ca ţigănciile alea care sunt date la TV, unele nu sunt chiar vrăjitoare, dar există si unele puternice, care fac asta. În special cele care practică magie neagră. Eu le recomand copiilor sau chiar tinerilor curioşi sa descopere "magia neagră" să se ţină departe de ea, căci odată începută, va fi de neoprit.
Ştiu ca m-am abătut puţin de la subiect, şi imi pare rau, dar am sperat că din aceste randuri, poate cineva va fi ajutat într-un moment de tensiune.
O zi bună iţi doresc! happy

| Rustin a răspuns:

Rahaturile astea exista doar intr-un mod
singurul care le ia forma este diavolul
in afar de vraji care sunt ca laude aduse diavolului
asta-i parerea mea
ajutatiar sfantu' isac

| thefirstangel a răspuns:

Buna! sincer, eu cred in vraji.adk mi-e frica de ele
nu cred in varcolaci, fantome, vampiri.etc.

u crezi?

| birdie14 a răspuns:

Buna.
Nu cred in astfel de chestii.Stii,eu sunt crescuta intr-o familie de fizolofi,deci cred mai mult in stiinta,nu in magie si alte superstitii,desi, sincer, mie teama de acestea.
Bafta.

| AnneRose a răspuns:

Unora li se pare ridicol sa spun ca da,cred in aceste lucruri. Cred in vraji,in varcolaci nicidecum. Multe persoane pot spune ca nu exista,ca sunt inventii si povesti,dar si mai multi zic ca atunci cand crezi in Dumnezeu lasi prostiile astea. Eu cred in Dumnezeu, sunt chiar o persoana credincioasa, dar acum 4 luni de zile am trait cea mai infricosatoare intamplare din viata mea. Ca sa nu lungesc povestea, va spun pe scurt. Disperata ca nu aveam niciun prieten, desi am 25 de ani,arat bine si sunt studenta,am hotarat sa apelez la un calugar pe care mi l-a recomandat o cunostinta. In urma rugaciunilor pe care le-a facut,mi-a atras atentia asupra prietenelei mele cele mai apropiate si asupra unei flori din gradina, zicandu-mi sa sap la radacina si sa-i duc ceea ce gasesc. Am gasit un dres in care erau infasurate niste mizerii, nu am indraznit sa-l desfac. Dupa 3 saptamani calugarul mi-a inapoiat acel lucru si mi-a zis sa il pun inapoi,iar a doua zi sa ma uit in acel loc si sa vad ca va disparea. Asa a fost,iar prietena mea cea mai buna,care e vecina mea la tara, a inceput sa urle cat o tineau puterile in acea dimineata, din senin. De atunci am rupt legatura, iar cand ne vedem ea nu ma poate privi in ochi.Acum am o relatie serioasa de 3 luni cu un baiat pe care il iubesc foarte mult. Deci da, exista vraji atata timp cat exista rautate, ura si diavol.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Există doar în cărțile de groază.