| alexandru135 a întrebat:

Cum as putea sa invat logic pentru bacul la geografie, ma refer in asa fel incat sa nu uit! funda.

Răspuns Câştigător
| aloaloevera a răspuns:

Asociaza o notiune de geografie cu ceva din viata ta. daca esti pasionat de sporturi atunci (de exemplu tenis) poti asocia un punct cardinal cu o lovitura. sper ca te-am ajutat... e primul meu raspuns.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sa inveti totul pe harta, chiar profa de geografie zisese ca ea asa a invatat atata informatie, ca efectiv a invatat vizual si cand se uita spre harta isi aminteste instant.

| danay72 a răspuns:

Invata cu harta în fata. Apoi repeta ideile cheie în fiecare săptămână. Gandeste-te cum poți sa explici cu propriile cuvinte ideile care le-ai memorat și pe parcursul unei zile încearcă sa ți le amintești sau vorbește cu un membru al familiei despre ele.Asa cum spunea o persoana cu multă experiență, meditează la aceste lucruri și fi absorbit de ele, iar atunci progresul tău va fi evident.

| BlackRose03 a răspuns:

Fa un rezumat dupa fiecare lectie, scoate doar ideile principale si citeste-le cu voce tare(pe mine ma ajuta mai mult daca citesc asa)in asa fel incat sa intelegi. Daca doar tocesti fara a intelege vei uita repede.Fa cate un desen pentru fiecare lectie, cu tara respectiva si fa reprezentarea punctelor cardinale.Trebuie sa faci de mai multe ori fiecare desen pana inveti orasele, regiunile, punctele cardinale etc. Daca vrei sa vezi ce stii ia-ti o foaie alba si scrie rezumatul lectiilor din ceea ce ai retinut. Dupa ce ai terminat verifica si daca ai uitat o propozitie repet-o de mai multe ori pana o retii.

| danielznaceni a răspuns:

Ai putea sa inveti cu harta mai mult, pentru ca cand vezi mai usor retii
Ai putea, de exemplu ca sa retii muntii sa-i scrii de le cei mici la cei mari, de la nord la sud...
Sa citesti in lineste si cu voce tare, si sigur sa te gandesti la ceea ce citesti
FOARTE IMPORTANT este sa gasesti relatii intre ce ai pentru a putea retine mai usor!