| apetrialexandra99 a întrebat:

Cum sa invat mai rapid intr-o zi pentru bacul la geografie?

Răspuns Câştigător
| xFlo a răspuns:

Cauta pe google "Settera",e o harta muta (poti alege : orase,judete,capitale,tari) de asemenea sunt pe google chestii asemanatoare pentru raurile din europa si Romania (lacuri nu te sfatuiesc sa te axezi pe ele prea mult,sa stii doar de Vidra,Vidraru,Sf. Ana si Lacul Bicaz ). Te poti "juca" cu atlasu in fata pana in momentul in care le poti rezolva fara atlas happy
In al doilea rand,munii din Romania,sa stii inaltimea maxima la fiecare grupa,gradul de fagmentare si petrografiea (se invata repede) fa-ti o schema pe hartie.
Ce e de retinut mai important : toti muntii din Romania sunt formati in orogeneza alpina,prin inaltarea si cutarea scoartei,e important in caz ca ai sa mentionezi asemanari.
Gradul de fragmentare e extrem de usor de retinut, cu cat sunt munti mai mici cu atat sunt mai fragmentati din cauza eroziunii, singurul cu fragmentare redusa sunt muntii Meridionali,(Ocidentalii si Orientalii au o fragmentare ridicata)
La Europa in general se da de comparat clima carepoate fi : temperat continentala, temperat occeanica, mediteraneana si sub polara.E foarte foarte simplu si logic. Indiferent ce tara iti da si are deschidere la occean are climat tempear occeanic, care se caracterizeaza prin ploi abundente 1500-2000mm/an (e valabil la toate tarile cu deschidere la ocean, indiferent ca e Marea Britanie, Irlanda, Norvegia) veri racoroase si ierni blande.
Un alt climat este cel mediteraneean valabil pentru toate tarile cu deschidere la M. Mediterana (Italia, Portugalia, Grecia) aici precipitatiile sunt de cam 600-800mm/an,veri secietoase si bate Siroco (un vant fierbinte).
Temperat continental, ierni geroase si veri caniculare, ploua cam 600-800mm/an,in Romania (si in cam toate tarile aproape de Rusia de exemplu,Ucrania Belarus )bate Crivatul
Subpolar, este doar in Nordul extrem al Europei (Nordul Islande, Nordul Rusiei ) si cauti cateva caracteristici happy
Pentru Europa mai e important sa stii si muntii (de asemenea unde sunt pe harta), nu e foarte greu happy
Am incercat sa sintetizez putin dar trebuie sa mai cauti si tu prin caiet. A era sa uit, sa nu uiti pe resursele de subsol din Europa si Romania, sa le stii happy Succes la BAC!

| AcelEmi a răspuns (pentru xFlo):

Foarte folositor!

| xFlo a răspuns (pentru AcelEmi):

Mersi happy

| apetrialexandra99 explică (pentru xFlo):

Multumesc mult! Am retinut deja. O explicatie foarte buna! happy

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam tarziu, nu crezi?!