| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU
Cum sa încep
Astăzi a fost prima mea zi de școală în uk
Am crezut ca va fi groaznic, în schimb e super ok, ideea este următoarea, prietenii.
Am cunoscut ceva români, au fost ok după parcă am fost exclus, și asta și e. Cum ar trebui sa mă comport sau ce ar trebui sa fac? Va rog sa mă ajutați

2 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Fii sociabil și deschis cu toată lumea, nu numai cu romanii. S-ar putea sa ai o surpriza plăcută și sa găsești prieteni de alte naționalități. Important e sa nu ai prejudecăți fata de nimeni și sa fii comunicativ și respectos cu toată lumea.În cazul în care cineva este răutăcios, nu uita ca un răspuns blând îndepărtează furia.

| CrappinMorth a răspuns:

Eu iti recomand sa ramai cu romanii, ca-s de-ai tai.
Sincer, eu nu vorbesc mult decat cu prietenii romani pe care ii am aici, la colegiu. Sunt prea multi prosti, mult prea multi si ma regasesc doar cand sunt cu natia mea pe langa mine care au aceeasi parere, si nu cred ca suntem singurii. Majoritatea oamenilor din cercul asta multicultural sunt idioti ce nu stiu bine nici gramatica tarii in care traiesc, limbii pe care o vorbesc.
Deci, cum am zis, stai cu romanii pentru inceput. Daca gasesti pe cineva de alta natie cu care sa vorbesti, incearca.