| skrillex79 a întrebat:

happy.Cum se face media anuala/semestriala a notelor de la o materie + teza.Multumesc anticipat si fundita...

Răspuns Câştigător
| macs3k a răspuns:

Media pentru materiile la care nu exista teza este media aritmetica a notelor de la materia respectiva:

De exemplu:
*notele sunt 7, 9, 9, 6. Media = (7+ 9+9+6) / 4 = 7. 75si se va rotunji la 8.
* notele sunt 5, 7, 9, 8, 5. Media = (5+7+7+8+5) /5 = 6.4 si se va trece nota 6.

Pentru materiile la care se dau teze media va fi egala cu media aritmetica a notelor, inmultit cu 3, totul impartit la 4.

De exemplu:
* notele sunt 7, 9, 9, 6, iar nota la teza 8. Media = [(7+ 9+9+6) / 4 *3 +8]/ 4 = (7.75 *3 +8)/ 4 = (23.25+8)/4 = 31.25/4 = 7.81 si se va rotunji la 8.

sper ca te ajuta!

3 răspunsuri:
| eXtreme21 a răspuns:

Media notelor x 3 + teza : 4 = media
Sper ca am putut sa te ajut.

| FaraIdeiDeNume a răspuns:

[(Media la oral X 3) + teza] /4

| LauraToaderLauraToaderLauraToader a răspuns:

Trebuie sa aduni toate notele, iar apoi le imparti la cate note ai