| greieras a întrebat:

de ce cand ma apuc sa invat mi se face somn? serios nu rade. ti de mine dar mi se intampla des sad si cateodata chiar am de invatat serios pentru examene, ce sa fac sa nu imi mai fie somn in astfel de imprejurare?

Răspuns Câştigător
| john_1578 a răspuns:

Nu cred ca pentru problema ta trebuie sa mergi la doctor. Li se intampla tuturor celor ce invata. Deoarece fie nu este prea plictisitor subiectul fie nu avem destul interes pentru el. Solutia este, fie cafeluta, fie gasirea acelor momente din zi in care nu se intampla acest lucru. Sau cand te apuca somnul dormi o ora si invata dupa. Deasenenea ajuta mult faptul de a nu sta intins in timp ce citesti.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mergi la doctor sa remediezi problema pe care o ai. Ori tu esti obosita mai ales invatatul plictiseste destul si nu ai chef pentru asa ceva.

| Ananas2 a răspuns:

Problema ta este din cauza plictiselii si lipsei de interes. daca ar fi o lectie care ti'ar placea mult, nu te-ar mai lua somnul. poti incerca sa bei o cafea inainte sa te apuci de invatat

| Aylee a răspuns:

Bea o cafea seara, dupa una dimineata sa vezi cum stai cu ochii deschisi laughing. Normal cafeaua isi face efectul dupa 8 ore. Si eu am fix aceeasi problema dar cu putina cafea se rezolva.

| Skylar a răspuns:

NU prezinti interes si atata tot, nu ai cum sa inveti ceva care sa nu-ti placa.Ca sa inveti mai intai invata sa iti placa.SI eu am aceeasi problema big grin
So,a incepe printr-o lectura libera; se cteste pentru a-si forma o impresie generala,pentru a stimula interesul aperitiv is a se obisnui cu vocabularul.A fragmenta apoi subiectul.A citi fiecare portiune analitic, insistandu-se asupra fiecarui amanunt, oprindu-se frecvent.De data aceasta ara graba.
A termina printr-o lectura globala,sintetica, legata.
A invata mai ales dimineata si seara inainte de culcare.
A se odihni totdeauna dupa fiecare lectie.
Inainte de a incepe studiul, a se trezi interesul fata de subiectul in chestiune.

Răspuns utilizator avertizat