| YellowBrick a întrebat:

De ceva timp am inceput sa am un miros deranjant de transpiratie, am avut reclamatii si de la cunostinte.Am tot incercat cu antiperspirante,deodorante, fac dus zilnic insa nimic, mirosul tot persista.
A mai trecut cineva prin asa ceva?
Ce remedii impotriva transpiratiei, mirosului de transpiratie aveti?

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Transpiratia urat mirositoare ce apare la persoanele care se spala regulat se manifesta in perioada definirii sexuale a individului. Ea debuteaza la pubertate, din cauza hormonilor androgeni( un exces de hormoni masculini atat la baieti cat si la fete). Afectiunile endocrine(disfuncţiile glandei tiroide - hipertiroidia, ovarele polichistice sau tumorile ovariene ori suprarenale) pot fi o alta cauza pentru care persoanele care au o igiena riguroasa, totusi, transpira abundent, emanand un miros neplacut.
Incearca cu :
http://www.organik.ro/......-pharmalun
sau cu bicarbonatul de sodiu( vezi cum se prepara :http://ovidiusmd.net/cauze-transpiratie-tratament-bicarbonat/)

| Violleta2022 a răspuns:

Spala-te cu apa si sapun, sterge-te si apoi spala-te cu apa calda in care dizolvi un pic de bicarbonat de sodiu, poti imbiba un burete sau o bucata de vata si te stergi la subrat, si pe unde mai transpiri, apoi te stergi, si pui deodorant.
Dus de 2 ori pe zi, dimineata la trezire, inainte sa pleci de acasa si la intoarcere acasa sau seara, inainte de culcare.
Hainele se schimba zilnic pentru ca se impregneaza pe miros de transpiratie si put daca sunt purtate 2 zile la rand.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ai putea cere parerile si/sau sfaturile unui medic endocrinolog deoarece s-ar putea ca rezolvarea problemei tale sa se poata rezolva doar pe acesta cale. Sanatate!

| T0T a răspuns:

Dovada că mirosul nu ține neapărat de cât de des faci duș, așa cum cred mulți. Eu aș zice să consulți un medic, dacă transpiri și emani miros deranjant poate e o problemă de natură medicală.

| justanotheruser99 a răspuns:

Eu nu am astfel de probleme, insa am auzit ca piatra de alaun e foarte buna ca si antiperspirant. Ai putea sa o încerci.

| Softe a răspuns:

Iti recomand transpibolck transpiri mai putin si elimina mirosurile deranjante, nu este nevoie sa te dai cu alt deodorant in timpul folosirii acestuia.