| Anonim34545jkjk a întrebat:

Hei! Sunt fata si transpir destul de tare chiar si iarna la temperaturi scazute. Tin foarte mult la igiena mea personala si aspectul de fata ingrijita dar aproape zilnic devin stresata ca as putea mirosii a transpiratie si nimeni sa nu imi spuna. Dupa cum stiti nu prea putem sa ne dam seama daca mirosim sau nu. Am incercat mii de deodorante si nu gasesc unul care sa imi acopere mirosul 100%. Aveti recomandari sau exista ceva medical ce pot face in legatura cu transpiratul excesiv? Imi este groaza sa cred ca plec de acasa lasand dupa mine un miros urat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Transpiratia asa de una singura nu are miros.Ea miroase aiurea in momentul in care pe piele se formeaza/exista deja bacterii care se hranesc cu ea.Atat timp cat zilnic te speli in zona respectiva si folosesti deodorant, stai linistita, nu se poate sa mirosi urat.Nu exista deodorant care sa acopere 100% mirosul natural al corpului.Repet, groaza nu e justificata, doar oamenii strazii sau alte asemenea cazuri extreme lasa dare de miros insuportabil in urma lor. Tind sa cred ca transpiratul excesiv de fapt este normal, privesti tu lucrurile intr-un mod maidegraba subiectiv, exagerat? Atat timp cat nu ajunge sa se vada prin haine, de la o posta, nu e chiar asa exagerata cum consideri.Mai adaug si ca daca te parfumezi prea mult, te inconjori de mirosuri artificiale puternice, e de asteptat ca mirosul natural al corpului sa ti se para scarbos.Crede-ma, nu e cazul.Suntem oameni, nu produse de pe raftul unui magazin.Cauta sa mergi in ritm ok pentru tine, poate ceva mai lent, astfel incat sa transpiri cat mai putin in drum spre scoala.Eu prefer deodorantul de la Nala, au diverse arome si e la cutiuta rotunda, se maseaza in piele, mi se pare eficient.Bafta.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Hiperhidroza se manifesta prin transpiratie excesiva care nu este neaparat cauzata de temperaturile ridicate sau exercitiile fizice. Persoanele afectate pot sa transpire atat de mult incat se observa pe haine sau pe piele. Aceasta problema afecteaza activitatile zilnice si poate provoca anxietate sociala si rusine.

te invit sa citesti mai multe aici despre problema ta : https://www.catena.ro/hiperhidroza-diagnostic-tratament

| Anonim34545jkjk explică (pentru Simpatic):

Nu cred ca am hiperhidroza deoarece eu transpir doar la subrat sau si aceasta este o forma a ei? doar la temperaturi foarte mari transpir pe tot corpul

| Simpatic a răspuns (pentru Anonim34545jkjk):

Sigur ca da, poate sa fie asta pentru ca transpiri fara motiv excesiv!
daca ai testat deja suficiente produse atentie de la farmacie (sunt solutii speciale care nu se gasesc in comert fie ca vobim si de odorizante) pasul 2 ar fi sa mergi la medicul dermatolog si/sau endocrinolog!
succes

| Fatamuntilor a răspuns:

Recomand analize.
mergi la medicul de familie pentru trimitere.