| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU,de ceva timp incep sa ma urasc din ce in ce mai mult deoarece incep sa vad tot ce e mai rau in tatal meu care e o persoana foarte rea in mine,incep sa vad ca sunt agresiv verbal necontrolat,ca incep sa fiu o persoana fara sentimente care face viata altora dificila,o persoana care in loc sa faca ceva cu banii ii pastreaza un timp indelungat doar pentru ca e zgarcit,o persoana falsa care te minte pe fata si care vrea tot ce e mai bine pentru el dar nu si pentru altii si orice as face pentru a fi opusul lui ajung in aceeasi situatie, ce pot sa fac?

6 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Initial,fa o detoxifiere morala.
Scrie pe o hartie ce anume nu-ti place si ce iti place la tatal tau.E persoana cea mai apropiata si are merite,imposibil sa nu aiba!
Fa doua siruri,cu calitati si cu defecte.
Pe urma,cauta sa nu-i repeti greselile,incearca atat cat poti tu sa nu ai aceleasi defecte,pentru ca inteleg ca nu-ti place deloc sa fii asa!
Usor nu-ti va fi,pentru ca e zilnic langa tine si fara sa vrei esti influentat,dar daca te zbati putin si esti hotarat, vei reusi.
Nu esti egoist, inteleg asta din aerul total autocritic al postarii tale.
Si aceasta e o sansa mare, intelegi ca faci rau si celor din jur, nu numai tie.
E deja un prim pas.
Un pas foarte bun!
happy

| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca aduci prea multe acuze tatalui tau, fara nici un fel de dovezi. Deci ce sa credem si mai ales pe cine sa credem, cand tu spui despre tine ca esti agresiv verbal, iar asta nu-ti face cinste, mai ales ca esti copil mic, de numai 15 ani.

| Mosotti a răspuns:

Pai ajungi in aceiasi situatie ca ai genetic caracterul tatalui, de aia probabil, i-ai mostenit caracterul, si daca e asa, n-ai ce sa faci.

| LordCristobal a răspuns:

In primul rand nu te mai urî pe tine si in incearca sa scapi de comportamentul tau toxic.
Si lasa-l pe tactu in plata lui ca nu cred ca ai cum sa-l schimbi.
Tu incearca sa-ti faci un obiectiv puternic si sa pui cariera si viitorul pe primul loc.
De asemenea incearca sa ai activitati productive cum ar fi sa citesti, sa faci sport sau incearca sa iti reactivezi vechile pasiuni care iti aduceau bucurie in suflet.
De obicei un copil mosteneste multe lucruri de la ambii parinti si din ce ai spus tu mai sus ai luat multe trasaturi negative de la tatal tau.
Foloseste acele trasaturi negative doar pentru a te feri de oameni toxici.
Si incerca sa te accepti asa cum esti.Eu sunt convins ca o sa fii o persoana mult mai buna decat tatal tau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand nu trebuie sa-ti urasti tatal. Oricum ar fi el si oricum s-ar purta el e fiinta care ti-a dat viata si noi nu avem dreptul sa ne judecam parintii, dupa cum sta scris si in cele 10 porunci "Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta".

In al doilea rand iti trebuie excercitiu, exercitiu ca sa devii un om mai bun, sa-ti schimbi defectele in calitati.
Exerseaza zilnic sa devi cea mai buna varianta a ta si sa fi mai bun decat erai ieri.

Răspuns utilizator avertizat