| BiancaLariss a întrebat:

Buna! Ma simt atat de jenata sa spun intamplarea mea…imi doresc sa nu fiu judecata.In urma cu 5 ani am avut o relatie cu un baiat care mi-a stricat reputatia in tot orasul asta…eram minora si el de altfel…si intr-o seara ne-am gandit sa bem ceva (era prima oara cand puneam alcool im gura) am baut, m-am ametit..am intretinut relatii intime, iar el m-a filmat in timp ce ii faceam sex oral.A doua zi am realizat ce s-a intamplat dar nu am zis nimic pentru ca nu voiam sa ii creez suspiciuni.Peste cateva zile m-am dus la el iar cand am prins momentul sa prind telefonul, am sters filmarea si m-am simtit usurata.Peste cateva luni nu ne mai intelegeam deloc, era posesiv, devenise agresiv cu mine fizic, cat si verbal..am ales sa ma despart de el, iar el m-a amenintat cu filmarea aceea ca o va face publica deoarece aflasem pe parcurs ca o avea salvata pe un stick…asa ca am lasat de la mine si m-am impacat cu el…aceeasi chestie ..nu puteam sa ies nicaieri fara el..ma ducea la liceu, ma lua de la liceu, ma ducea acasa..era agresiv si facea ce voia din mine pentru ca m-am lasat santajata, nu voiam sa afle lumea si sa-mi stric reputatia.Nu am mai putut suporta ..si am ales sa ma despart si sa le faca publice pe retelele de socializare.Tot liceul a aflat..toti prietenii..rude…tot orasul stia de mine cat de"curva" sunt…Am avut 3 tentative de suicid..am fost la psiholog dar nu m-a ajutat deloc…oarecum am trecut peste, insa trecutul ma urmareste si in prezent. Dupa luni bune am vrut sa incep o noua relatie..am fost sincera cu partenerul, m-a inteles, ne-am afisat…surpriza. A primit filmari..poze..ma simteam jenata sa ma vada in ipostazele acelea. Dupa ceva timp m-a inselat si am ales sa ma despart, iar am picat oaia neagra.A inceput sa-mi spuna ca nimeni nu ma va accepta cu trecutul meu pentru ca sunt o curva. Au trecut 5 ani de atunci si am o noua relatie…partenerul meu stie ce am patit insa nu le-a vazut deoarece nu m-am afisat cu el pe retele, insa a auzit lucruri despre mine neadevarate, cum ca eu consum alcool pana ajung inconstienta, intretin relatii sexuale usor..chestii total neadevarate.A zis ca eu oricum i-am dovedit lui cine sunt cu adevarat, dar ar fi si ingrozit daca ar vedea acele filmulete cu mine..nu ar vrea sa ma vada in ipostazele acelea.Repet,AU TRECUT 5 ani si inca ma macina tot…Am fost si la politie pe atunci si i=au dat doar un ordin de restrictie si un dosar penal..filmuletele acelea inca exista si cineva le detine. Daca ma afisez o sa le primeasca cu siguranta…nu stiu ce sa fac pentru ca ma frustreaza cum lumea vrea sa-mi faca rau intentionat..ma vorbeste si sunt subiect principal, nu sunt asa populara insa m-am facut prin ceva rau si nu pot da timpul inapoi sa schimb ceva.Am gresit..si n-am alte incidente…nu pot sa ma privesc cu demnitate cand vad cum lumea ma judeca…va rog am nevoie de un sfat..simt ca cedez si nu pot accepta trecutul meu…n-am avut nici o relatie ok de atunci..in afara de una care a durat 2 ani, iar la final tipul respectiv a inceput sa scoata si el vorbe despre mine si sa rascoleasca trecutul si asta din prezent e un baiat de nota 1000 cu cei 7 ani de acasa..si nu vreau sa-i stric imaginea..ma simt atat de umilita de situatie..nu stiu ce sa fac si cum sa ma impac cu ideea. Ma gandesc ca niciodata nu voi reusi sa-mi intemeiez o familie…din cauza asta…ce barbat vrea o femeie cu un trecut de genul? Va rog am nevoie de ajutor cum ma pot impaca cu ideea asta? Ce trebuie sa vorbesc cu partenerul? sunt disperata.

Răspuns Câştigător
| felixf a răspuns:

Tu de fiecare data cand te gandesti la acel trecut in tine apare un sentiment de autodistrugere. Tu te gandesti ca daca acel om afla te va judeca. Tu traiesti trecutul tau zilnic. Poti sa nu te mai gandesti asa? Poti oare sa accepti ca acela este trecutul si sa mergi mai departe. Exista psihologi care pot sterge un program din capul tau. Ai incercat acest tip de metode? Iti las un nr de mobil sa aplezi la acesta tehnica.
Doi la mana: poti face o cerere la politie sa dea de acel filmulet si sa-l stearga.
Trei la mana: poti sa-ti stergi contul de Facbook si sa-ti faci altul si sa nu iti mai adaugi in lista fostii prieteni care te distrug.
Ai atea solutii, oare pe care o alegi, sau iti va placea sa te complaci in situatia ta inca 25 de ani inainte.
Iti ofer solutii alegerea este la tine. poti alege sa te ajuti sau sa ramai in starea de autovictimizare o viata intreaba.

18 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Cel mai imortant e sa rwzolvi problema intre tine si Dumneze: sa iti ceri iertare pentru accea faza, sa ceri ca sangele Mantuitorului Hriatos sa iti curareasca mintea si trupul de acel pacat, sa il ierti pe acel baiat si sa te ierti pe tine insati.Ai fi mai fericita daca ai alege sa nu mai faci sex cu mimeni fara casatorie.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai o singura sansa sa scapi de imaginea proasta si sa iti revii psihic: muta-te din orasul ala, pleaca cat mai departe, posibil in coltul opus al tarii si nu spune nimanui unde mergi, doar parintilor si atat.
Incepe o viata nou, fara stres si fara sa te urmareasca trecutul rusinos ca sa-ti adi o a doua sansa la viata.
Inca ceva, nu mai fac niciodata sex oral baietilor, ca risti oricand sa fii filmata. fa sex oral cu sotul tau, cand sunteti in intimitate, dar lasa perversiunile sexuale cu diversi, ca nu duc la nimic bun.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Vei găsi un bărbat care o să înțeleagă prin ce ai trecut.

| mihai69 a răspuns:

Unui bărbat care ține cu adevărat la o femeie îi e indiferent ce a făcut e în trecut.
Încetează să te mai victimizezi și trăiește-ți viața!

| Drimmero a răspuns:

E un lucru foarte bun ca ai fost la politie si s-au luat masuri impotriva lui. Ala e un handicapat pentru a facut d-astea, asa ceva nu se face, nu e de judecat pentru ca era relatia voastra, intimitatea voastra, ai si baut si acolo ti s-a rupt filmul si a profitat, tu chiar il puteai da in judecata pentru ca 1. detine materiale pornografice cu tine fara voia ta si 2. te-a santajat si probabil inca ar mai face-o stricandu-ti imaginea, ai fi putut cere daune morale foarte mari pe baza asta de il ustura c00rul si nu mai facea asa ceva in viata lui + puscarie. Partenerul tau daca e om matur ar intelege situatia ca tu nu prea ai vina, erai mica pe atunci, te-a luat valul, ai baut si ai avut incredere in partenerul tau de atunci si el ti-a facut cel mai mare rau.

| Drimmero a răspuns:

Si inca ceva, au trecut 5 ani, ai gasit pe altcineva cu care te intelegi, nu te mai lasa afectata, ce a fost a fost, lumea e foarte ipocrita si falsa, te judeca facand fix acelasi lucru cel mai probabil.

| Crackman a răspuns:

Pare rău să aud situația.
Din câte se vede stilul vestic cu sex la greu și filmări are repercusiuni uriașe la noi.
Trecutul nu mai poți sa îl schimbi dar pe viitor tu ești responsabila.
Sfatul meu este sa te muti cu munca în alt oraș cu partener cu tot, începi de la 0.
Ștergi sau anulezi social media ( omul face rău) ca asa ii place.
Și vezi de acolo cum te descurci

Răspuns utilizator avertizat
| Willis a răspuns:

Privește partea bună.
Lucrurile se vor aranja ușor, ai găsit iubit care te-a înțeles.
Mai departe, nu mai da atenție la ce îți face rău, ignori și gata. Îți vezi de viitor, fără ce ai făcut în trecut.
Fă-ți de lucru cu ceva constructiv pentru tine, și partener.
Așa vei lăsa în urmă trecutul.

| outsidethebox a răspuns:

Trei lucruri vreau sa-ti spun:
1. Tu ai gresit cand ai consumat alcool si ca ai avut incredere in el,
2. Fa tot posibilul ca acele filmulete sa dispara, apeleaza la un avocat de urrgenta. Nu stiu cum a scapat asa usor, probabil nu s-a dorit sa se ia masuri deoarece in Romania:
- Este interzis sa faci/produci/realizezi filme porno
- Detinerea de materiale pornografice cu minori se pedepseste
- Ai fost filmata pe ascuns, nu ai consimtit nici la momentul filmarii si nici la momentul distribuirii!
3. Orice ar fi, prietenul NU trebuie sa le vada veci! Daca o imagine face cat 100 de vorbe, imagineaza-ti ce vor face filmuletele... Nici macar nu ar trebui sa afle cum ca au existat, daca se poate (stiu, o sa zica unii ca este gresit sa nu ii spui, insa nu ai de ce sa-i spui, nu ai ce confesiuni sa faci, tu esti o victima si nu vinovata!)

Daca nu ai alta cale de a scapa de stigma si de gura orasului, muta-te/mutati-va altundeva si luati-o de la zero.

Multa bafta si numai bine va doresc!

| outsidethebox a răspuns:

Am uitat ceva important incat am revenit, fix inainte de a-mi incheia activitatea pe ziua de ieri :-):
Despre ce trecut vorbim?
Ti-ai inceput viata sexuala in urma unui abuz, initial ai fost constransa iar mai apoi santajata de aceeasi persoana. Faptic, vorbim de partenerul nr.1
Al doilea, a fost pe bune
Acum esti la al treilea si ti-ai dori sa-ti devina sot, deci despre ce vorbim?
Fetele mari sunt o raritate in ziua de astazi, iar la polul opus sunt cei si cele care pun la categoria hobby, sexul, pe retelele de socializare!
Ca sa nu mai zic ca prima ta relatie pe bune nu s-a incheiat din vina ta, deci nu vad nimic "deal breaker" in cazul tau!
Vorbeste urgent cu un avocat.
Succes!

| gogugogugogu a răspuns:

Renunta la retelele de socializare, fii sincera cu el inca de la inceput, vezi daca este de acord sa incepeti un nou drum impreuna si nu mai tine cont de ce spun ceilalti din jur.

| WonderGirl7 a răspuns:

Offf săraca de tine... îmi pare ft rău.
nu poți cumva sa te muți in alt oraș?

| Adolf8 a răspuns:

În primul rând nu îți fă grij, trecutul nu contează! Un bărbat adevărat nu te judeca din trecut! Nu sta lângă bărbați agresivi. O femeie merita sa fie respectate și iubite. Totul va fi bine!

| felixf a răspuns (pentru Adolf8):

E foarte usor de zis dar foarte greu de facut

| Adolf8 a răspuns (pentru felixf):

În primul rând contează să fi mereu pozitivă! Și eu am avut zile când mă simțeam foarte nașpa din cauză unei persoane. Până când a sosit momentul sa trec peste. Și acum mă simt bine mă pot concentra asupra treburilor mele. Dumnezeu să fie cu noi! Să nu îți pierzi credința!

| Danna28 a răspuns:

Eu nu te judec (nu am acest drept) și te înțeleg perfect, ai întâlnit o scursura a societății, un om fără demnitate, fără coloană vertebrala, un un om fără principii, nu poți sa faci asa ceva, îți spun un lucru numai oamenii prosti te judecă, oamenii fără educație sau cu educație precară, un om cult se va pune în situația ta, va înțelege acest lucru, ai făcut doar o greșeală a tinereții...suntem oameni este în firea noastră să greșim. Să te gândești la un lucru toate o sa treacă odată, toate tunelurile au o luminită, o sa.ti faci o familie, o sa vezi, se vede ca ai o gândire sănătoasă, matură, ajungi cineva în viata, un om cu o cariera și o sa vezi cum toți o sa tacă, tu o sa ai o viata asa cum vrei și ei tot cu judecatul (pentru ca atâta pot), eu sunt alături de tine și te înțeleg, nu ești singura în lume care a făcut lucrul acesta...este lumea plină. Ai grijă de tine (acest lucru este cel mai important), trebuia sa.l acționezi și pe latura civila să ceri daune materiale pentru distrugerea imaginii. Să nu uiți, problema a fost la el, nu la tine. Te pup și totul o sa fie bine!

| georgemarin2882 a răspuns:

Nu ai făcut nimic rău, doar sex oral și ai băut puțin alcool. nu știu de ce lumea face mare Tam tam din chestiile astea. Îmi pare extrem de rău pentru tine, trebuie sa încerci sa te focusezi pe tine și pe cei apropiați pentru ca, trecutul trebuie sa rămână în spate. Ai grija de tine, încerca să uiți pentru ca nu merita sa îți mai bați capul cu asa ceva. Ești o fata cât se poate de normala. Sper sa uiți și sa fii fericita! Ai grija de tine.