| dgfvshgfvdhgsvfhagdvshfdjhfd a întrebat:

De ceva vreme am aflat ca la un coleg de clasa ii place de mine. El intra in vorba cu mine si vorbesc cu el, ca doar nu pot sa zic tot timpul ca am treaba sau sa bag eu ceva minciuna pe acolo... Mie nu imi place de el si as vrea sa ii spun asta, dar dupa ar fi ciudat adica fiind colegi de clasa ne vedem zilnic la scoala si ar fi aiurea ca eu sa stiu ca ma place si sa fiu indiferenta.Cum as putea sa ii zic ca vreau sa fim doar prieteni?
Si mai am o intrebare big grin. Imi place de un prieten al fratelui meu si am aflat de la fratele meu ca si el ma place pe mine. Dar problema e ca el e mai timid si nu se baga in vorba cu mine asa de mult cum as dori eu sa vorbim. Intra destul de rar cu mine in vorba, dar si cand am inceput sa vorbim parca nu mai terminam :]]. Orcum ce sa fac sa vorbim mai mult? Credeti ca e ok dca ii scriu eu? Si ce i-as putea scrie?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

1. Daca nu iti place de acel coleg, spune-i asta intr-un mod cat mai prietenos. Nu rade de el sau stiu eu ce, (poate alta data o sa-ti placa de el), dar asa cum ai scris si aici, x,cum il cheama,"x, esti un baiat de treaba, esti dragut, dar mie imi place de un alt baiat, asa ca nu se poate.Dar ramanem prieteni, nu vreau sa fii suparat pe mine, si peste un timp o sa vezi ca nu o sa-ti mai placa de mine si vom fi la fel ca inainte". Cam asa ceva. El va fi suparat un timp,oricum ii spui, dar macar ii spui cat mai frumos posibil, fara sa il faci sa creada ca e ceva in neregula cu el.
2. Cum tu ai aflat de la fratele tau ca te place, si el poate afla ca il placi si ca ai vrea sa vorbiti mai mult. E destul sa iti dea el un mesaj si apoi, ultimul tau mesaj sa fie "mai vorbim maine, de-abia astept :X ". Ce poate fi mai simplu? happy

2 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Colegului tau spune-i sa te lase in pace ca nu il placi iar in legatura cu prietenul fratelui tau poate iesiti toti 3 undeva unde ai ocazia sa-i vorbesti

| Me_2404 a răspuns:

Am trecut si eu prin aceeasi chestie cu un bun prieten si de atunci lucrurile s-au schimbat si nu prea mai vorbim pentru ca i-am zis ca nu poate fi ceva mai mult decat atat inte noi.Eu zic sa incerci sa aduci vorba despre acel baiat si sa spui ca esti indragostita si el probabil isi va da seama ca nu-l placi.
Acum, despre cel care-ti place, nu prea stiu ce sa-ti zic...Sa incerci tu sa vorbesti cu el daca e mai timid si totul va merge de la sine. Sper ca te-am ajutat :*