| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU
De o vreme incoace (octombrie pana acum) sunt fff deprimatasad
Parintii mei au divortat (e o poveste mai lunga o sa trec la subiect), iar acum eu cu mama mea ne-am mutat din casa in care stateam cu tata..problema este ca mama vrea sa ne mutam noi doua, singure, in alt oras lasand totul in urma. nu ma refer ca vreau sa se impace, in niciun caz, dar imi este foarte greu. crying adorm plangand in fiecare seara, gandindu-ma ca imi voi lasa aici casa in care am copilarit, prietenii, familia ..totul, si vom incepe de la 0, intr-o lume noua, fara prieteni cunostinte, nimica. imi este fff greu sad cum sa o fac pe mama mea sa se razgandeasca de la aceasta decizie. dati-mi sfaturi va rog mult! sad

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nu ai cum schimba tu situatia, dar intelege ca mama ta va face tot ceea ce este posibil sa va fie mai bine.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Hakuouki a răspuns:

Esti cam egoista, te inteleg esti mica, sa iti explic astfel: toti copii de varsta ta fac o drama de proportii gigantice din o despartire (ne-am iubit, l-am pierdut, ma rog), ganditi-va cum te simti dupa un divort (cand stii ce e iubirea, cand ai un copil, nu cum dramatizati voi dupa ce vedeti Pariu cu viata si salivati dupa Justin Biber). Ii este si mamei tale greu sa ramana acolo, deci eu zic sa te gandesti si la ea, o noua lume nu inseamna neaparat un lucru rau, iti vei face prieteni noi, cunostinte noi, cine spune ca nu vei fi fericita? Inca de la inceput oamenii s-au temut de necunoscut, asteapta sa gusti din necunoscut si apoi spune daca ai de ce sa te temi. Te poti muta oricand inapoi cu tatal (asta daca nu a fost taraboi in timpul divortului).

| SabbyNightShadow a răspuns:

Inteleg ca este o perioada foarte grea pentru tine dar sa stii ca si pentru mama ta este. Nici ei nu ii este usor, de asta vrea sa se mute departe impreuna cu tine. Insa sa stii ca nu e nimic rau in a schimba ceva in viata ta. Cine stie, poate chiar iti va placea noua casa si noile locuri. Iti vei face prieteni noi si eventual poti ajunge la un compromis cu mama ta. De exemplu poti sa o rogi sa te mai aduca din cand in cand sa iti vezi prietenii. Poate sa mai si stai din cand in cand cu tatal tau cateva zile cand iti este foarte dor de el. Vezi? Exista o solutie la toate. Sunt sigura ca peste o luna vei avea o viata foarte frumoasa impreuna cu mama ta :3

| DeeaV a răspuns:

O schimbare nu inseamna neaparat ceva rau, gandeste-te ca ei ii e mult mai greu decat iti e tie. Prieteni iti poti face usor, intre timp ii poti vizita pe cei de acasa, nu e un sfarsit de lume. Incearca sa o intelegi pe mama ta si sa ii fi alaturi. Impreuna o sa treceti mai usor peste.