| beauty00 a întrebat:

Deci am o trebare catre fanii Korea dar si catre ceilalti!

Stiti Korea in trecut avea diferite ranguri..regele
regina
printul mostenitor
concubina
dna de onoare a regelui

si sunt multe..imi mai spuenti plizz!

Dau funda celor mai bune raspunsuri!

Răspuns Câştigător
| QuadruplePersonality a răspuns:

Am mai multe informatii doar despre concubine. Rangul cel mai important il avea bineinteles regina, apoi urmau concubinele care erau numite Nobile Consoarte Regale, ele provenind din familii nobile. Existau 9 clase, dar doar primele 4 erau cele de rank inalt (high-class), cu 2 nivele. Primul nivel era superior celui de-al doilea, acestea fiind jeong si jong. Prima clasa de consoarte regale erau "Bin", acestea fiind clasate la randul lor ca si Hee Bin (Hee = Radiant) si Sook Bin (Sook = Clarity/Purity)
Dupa Bin urmau Gui-in, tot de rangul 1, doar ca de tip jong, adica mai inferior.
Apoi urmatoarele 3 ranguri, cu cate 2 nivele.
2a. So-ui
2b. Sook-ui
3a. So-yeong
3b. Sook-yeong
4a. So-won
4b. Sook-won
Doamnele de la rangul cinci major (jeong ), pana la rangul noua minor (jong), numite yeogwan si respectiv nain, serveau in diferite zone ale palatului.Erau recrutate prin diverse proceduri, si primeau titluri diferite conform datoriilor lor. In perioada de inceput a dinastiei, doamnele de la curte erau alese dintre femeile servante de la diferite oficii publice, sau dintre fiicele concubinelor.
Restul rangurilor sunt la fel ca in orice regat.

1 răspuns: