| TheQueen1 a întrebat:

Oameni buni... spuneti-mi odata! Care coroana este a reginei si care este a regelui? Mi-ai dat la intrebarea aia 8 raspunsuri, si toate diferite! Ba ca prima e a regelui, ba ca e a reginei, ba ca sunt unisex, ba ca amandoua ale regeului ca sa nu isi sctrice parul regina... pe bune?
Care este coroana regineeei? Care?
♔ ♕

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

♔ e a regieni
♕ a regelui

| corbulalbrosu a răspuns:

Coroanele regale au avut de-a lungul timpului cele mai diverse forme si modele. De asemenea pe acelasi tron au ajuns atat regi cat si regine care preluat coroana de la predecesor astfel ca aceeasi coroana a impodobit capul regal indiferent de sexul celui care prelua puterea. Deci ambele modele au putut fi purtate atat de regi cat si de regine. Marea diversitate a formelor si modelelor de coroane regale se poate vedea si in urmatoarele poze : http://www.zf.ro/......9293/poze/

| corbulalbrosu a răspuns:

3. Regele Henry I (1068-1135) ...vezi coroana regala purtata de acesta. Acesta a fost modelul cel mai folosit de regi. http://stirileprotv.ro/......oriei.html

| R0R0 a răspuns:

Prima e a reginei