Întrebare recomandată | biancakitty a întrebat:

Deci nu mai pot! Nu mai rezist nici o saptamana in clasa in care sunt! Toti isi bat joc de mine! Abia daca ma inteleg cu cativa colegi! In rest,ceilalti fac glume proaste pe seama mea,nu ma lasa in pace,ma fac tocilara,proasta etc.,imi fura lucrurile si multe altele!
Ziua de astazi a fost astfel:
Dimineata,cand am ajuns,un baiat si o fata m-au speriat brusc cand am intrat pe usa! Tot astazi am avut si simulare de cutremur iar cand coboram scarile doi colegi au zguduit bara si m-am speriat iar atunci toti au ras de mine! Urmatoare ora, adica cea de sport, jucam fotbal si dintr-o data o fata m-a lovit intentionat cu mingea in fata si mi s-a facut toata fata rosie.Iar dupa aceea i-am spus invatatoarei ce mi s-a intamplat si mi-au chemat parintii la scoala. Dupa ce mama si tata au ajuns am inceput sa plang iar doamna le-a spus ce s-a intamplat.
Si asta mi s-a intamplat azi.
Deci ce pot sa fac? Mai spun iar ca nu mai rezist deloc unde sunt! Ajutati-ma!

22 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Din postarea ta am inteles ca invatoarea si parintii au fost informati.Si nu s-a luat nicio masura atunci? Au fost chemati doar parintii tai? Ciudat! Poti merge cu parintii tai la directorul scolii sa povestesti prin ce treci ( bine ar fi sa ai si martori)Stiu ca la varsta voastra copii sunt cruzi dar asemenea comportament nu poate fi tolerat!
Daca posibilitatea transerului la alta clasa/scoala nu este posibila atunci invata.Fii mereu activa in clasa, ridica mana cand stii ceva.Numai asa reusesti sa te impui.
Daca zici ca esti in clasele primare, in clasa a V-a exista posibilitatea mai usor sa schimbi colectivul de colegi.
Mult noroc!

| Duucu a răspuns:

Și pentru niște glume idioate tu te plăngi?

| Crucified a răspuns (pentru Duucu):

Eu credeam că-s singura care a făcut simulare de cutremur...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si pe mine ma amuza sperieturile altora. Si eu ii sperii pe altii. Nu le dau cu mingea in fata ca se pot produce accidente si am si o varsta mai inaintata, dar de sperieturile lor ma amuz. Relaxeaza-te, prea le vezi in negru. S-ar putea sa ai tu o problema de incredere in tine insati, incearca sa o rezolvi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la cancelarie si spune problema directorilor. Daca se repeta mergi din nou si da nume, cine te batjocoreste si-ti vorbeste asa. Ei sunt copii si se sperie ca si tine, daca e unul tras de director la raspundere, vor inceta si ceilalti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La fel am patit si eu, aveam senzatia ca toti mai toti ma urasc. Dar uita-te mai bine in jurul tau si s-ar putea sa-ti dai seama ca sunt doar cativa copii. NU JUDECA CARTEA DUPA COPERTA! Unii par "urati"(scuzati-ma daca sunteti de parere ca nu e o exprimare buna) dar pot fi "frumosi"pe interior(asta n-a fost cazul meu, recunosc, la mine care erau urati, nu erau destepti si care erau frumosi, nici aia nu erau 100% din ei destepti) In plus(eram clasa a V-a) diriginta era decat de decor, nu facea nimic cu cei rai. Aliaza-te cu dusmanii dusmanilor tai. Apropo, ei stiu sa fac glume doar datorita unui amarat de serial numit "R0Botzii" ca i-a invatat pe toti sa injure, si vei asimila glumele mai bine cand te vei gandi ca ei de fapt au auzit de la altii, si nu sunt originali. Daca i-ai prins cu luatul de altundeva le zici "Copia nu are valoare!" si se vor enerva ei(ei nu vor arata asta pe propia fata si ti se va parea ca n-are efect). Incetul cu incetul, totul se departajeaza, cei prosti se vor muta in clase de prosti si cei destepti vor ramane in clasa lor de destepti sau, daca nu e de destepti, se vor muta in clase de destepti. Si asa am ramas eu cu 1 singur copil rau, dar diriginta e tamaie si lene in dirigentie, prefera sa faca ora ei in locul dirigentiei(engleza). Ma tem ca esti intr-o clasa de prosti si va trebui sa te muti, dar analizeaza situatia mai bine! Un lucru care te imputerniceste-te: gandeste-te ca tu in viitor vei ajunge o persoana adevarata, iar ei amarati de cersetori. Daca te fac intr-un fel, le zici ca "asta e parerea ta, adevarul e altul, vei vedea!"(in cazul la "tocilara", le zici "macar stii ce inseamna?") TU ESTI O SUPERIOARA! INFERIORII CA EI VOR PIERDE IN VIATA!

| Ax3LdeV a răspuns:

Iei pe mama si pe tata si vorbesti cum esti terorizata in fiecare zi

| guardian18angel a răspuns:

Da... in situatia in care esti, cel mai bine ar fi sa-ti rogi parintii sa te mute, pentru ca nu reusesti sa te integrezi printre copiii de-acolo. Ai firea pe care-o ai si pur si simplu nu reusesti. Stai linistita, nu e capat de lume happy e okay... se mai intampla, si mie mi s-a intamplat cand eram de varsta ta si un pic mai tarziu (Acu am 23 de ani, a trecut mult timp de-atunci).

Ideea, cand incepi o relatie cu niste oameni, copii, etc, e sa nu bagi in seama ce spune lumea. Adica... daca vine cineva si te insulta, sa te faci ca nu auzi, sa nu-ti pese. Nu conteaza ce zic persoanele alea. Oamenii tind sa spuna prostii doar ca sa se afle in treaba, iar noi, fara sa vrem, luam in serios ceva ce nu trebuie luat in serios.

Ti-as spune sa faci la fel acum, dar la stadiul in care ai ajuns... adica sa fii lovita, sa ti se fure lucruri si sa fi facuta in mai multe feluri, nu te ajuta sa inveti si sa te dezvolti la scoala aceea.

Ai grija de tine si multa bafta la urmatoarea scoala, in caz ca reusesti sa te muti happy

Iti repet, e okay, esti asa cum esti, nu trebuie sa-ti fie rusine, ai si multe calitati frumoase, sunt ferm convins happy atata tot ca oamenii sunt rai cu cei mai sensibili... asa sunt ei.

| bunelutu a răspuns:

Capu sus si intai ce este respectu cand ei fac ceva raspunde cu aceiasi moneda gen iti ia lucrurile iai ghiozdanu si puneil in cosul de gunoi
dale replici mai dure si mai taioase decat ale lor si se vor face de rusine singuri canu mai au cuvinte nu trebuie sa te muti la alta scoala ci sa ii inveti pe idioti aia de bani gata ce inseamna respectul.

| MMAV a răspuns:

Pai la ce scoala esti?
Eu iti dau un sfat fa ce crezi tu ca e bine si incearca sa te dai putin la mintea lor am patir si eu la fel dar se vor schimba si ei vreodata!
Poate daca... o sa ii ajuti mai mult si te dai la mintea lor nu maf asta.
Da la ce scoala esti?

| AndreeaBanateanu1996 a răspuns:

Calmeaza-te,toate trec, in special daca le intorci vorbele, astfel ei vor vedea ca poti sa te aperi singura si te vor lasa in pace. Asculta muzica in pauze ca sa nu ii auzi vorbind sau facand glume proaste.

| stefan93Eu a răspuns:

Tratează cu indiferenta cea mai buna solutie

| ForgotMyName a răspuns:

Deci fai sa se teama de tine, si incearca sa incepi cu fetele, dar cand sant singure.Demonstreaza-le ca poti fi dura si o sa te stimeze macar putin.Deci fii mai dura si decat ei sa inceapa sa se rada de tine mai bine incepe tu, insa nu cu brutalitate.

| Maria2466 a răspuns:

Ori te impui ori esti indiferenta. Daca vor continua muta-te la alta scoala

| AndreeaTini a răspuns:

Daca te-ar muta la scoala poate o sa ai colegii mai rai.Si eu am putine probleme cu cei de a saptea ieri m-au impins in perete...Insa ii ignor asta te sfatuiesti sa faci.Ori ii spui directoarei sau te muti.Decizia de a te muta sau a ramane la scoala este a ta! Dar probabil vei avea colegii si mai rai.

| Anonimaaaaaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Daca nu se rezolva cu vorba buna, du-te la directoare impreuna cu parintii ci cere-ti dosarul de transfer happy Alta modalitate nu vad. sad

| XD_Bogdan_1990 a răspuns:

Spunele parintilor sa te mute de la scoala aia.

| FlOuReGe a răspuns:

Am eu un "RASPUNS" pentru Tine... Cele mai bune :
1). Te muti de la scoala
2).Le spui parintilor
3).Ii spui dirigintelui/dirigintei

| biancakitty explică:

Multumesc mult tuturor kiss M-am transferat in semestrul al doilea love struck Acum ma inteleg super cu noii mei colegi love struck

| Petronela_Geannina_1990 a răspuns:

Transfera-te! sau ignora-i, impune-te

| Rtruth a răspuns:

Deci ii analizezi.Haine par etc.
Apoi ceva de genul asta.
Macar eu nu fac baie la spalatoria de masini!

| RebecaxDxD a răspuns:

Păi, nu poți să îi schmbi, dar cu siguranță roata se va învârti, iar în viitor vor regreta. Dacă ești talentată sau ai ceva special îi vei surprinde, dar oricum vei ajunge mult mai sus decât ei dacă nu îi bagi în seamă și vei râde și tu de ei, doar așteaptă momentul. Sper că ti-am fost de ajutor, asta am pățit și eu, tu ești încă micuță, ai timp să îndrepți situația.