| Ioanarri a întrebat:

Buna TPU deci sunt clasa 8-a și am câteva întrebări
Pot da teză din istorie dacă toți de la mine din clasa dau la geografie?
Câte variante de liceu pot pune? Le pun înainte sau după ce dau examenul? Până la urma dau examen și din Engleză sau nu?
Și câteva detalii despre profile...
As vrea daca se poate răspunsuri din partea celor care au trecut de clasa 8-a
Acord funda

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Sunt clasa a 9-a deci tocmai am sustinut evaluarea nationala. Teoretic da, poti sustine la istorie chiar daca ei sustin la geografie.dar la ce birocratie e in Romania.o sa fi obligat sa dai la geografie. Poti pune 199 sau 200 variante de liceu, nu imi amintesc exact.Le pui dupa, de fata cu cei care te indruma sa le pui.O sa ti se ofere detalii la scoala. Examen la engleza il dai doar daca vrei sa ai bilingv-ul luat..care este pe undeva prin mai, inscrierea se face la secretariatul scolii, si vei fi trimis la un liceu sa il sustii. Daca iti place romana si lb. engleza, du-te la uman ( filologie / stiinte sociale ). La filo ( unde sunt eu ) faci 4 ore de romana, 3 de engleza si restul pe langa ( nu le insir aici pe toate... eventual daca chiar te intereseaza le spun. am spus doar la ceea ce-ti place tie ). Teze vei avea la: romana ( obligatoriu ), latina ( obligatoriu ), engleza / franceza ( depinde de liceu. la unele e la alegere, la altele e obligatoriu una din cele 2 ) si istorie / geogra ( la alegere. la fel si aici, depinde de la liceu la liceu ) si mie, cel putin, nu mi se pare greu deloc.

Daca la ceea ce tine de real, te descurci bine doar la informatica, nu-ti recomand mate-info pentru ca acolo ar trebui sa stapanesti cat de cat mate, iar multi spun ca daca nu o intelegi in generala, in liceu nici atat. Nu sunt la mate, nu prea cunosc situatia, dar am colegi care sunt la MI (mate-info) si spuneau ca e foarte greu ( daca nu te prea descurci cu mate ).

Tot ce tine de filologie, pot sa spun ca din a 11-a scapi de mate, fizica si chimie. Se transforma intr-o singura materie numita Stiinte.
Dar mai e un profil... Stiinte ale naturii. Nu te intereseaza? Daca ai vrea spre medicina, te ajuta. cu chimie, bio,...
Noi degeaba spunem despre toate profilele aici, pentru ca ar trebui sa ai si tu o idee, chiar si vaga, despre ce ai vrea mai departe, la ce crezi ca te descurci mai mult, ce-ti place etc.

I. Profil, specializari, teze

1) Profilul real:
a. mate-info (specializare a profilului real)
? se axeaza pe matematica, informatica, fizica, dar se pune destul de mult accent si pe chimie, biologie;
? este considerata cea mai complexa specializare dintre toate, pentru ca ofera o gama larga de posibilitati in urma terminarii liceului, deoarece sunt destule ore si de romana (3h-4h), iar materii precum istoria, geografie, socio-umanele, limbile straine se studiaza de asemenea, ce-i drept, intr-o masura mai mica decat la uman;
? se fac 4h-5h matematica, 3h fizica, 2h chimie, 2h biologie, 3h informatica (dar depinde... la intensiv engleza, de pilda, sunt mai putine ore de info; cel putin, asa este in Colegiul National "Mihai Viteazul" Bucuresti), 3h-4h romana, 1h istorie, 1h geografie si altele.

b. stiintele naturii (specializare a profilului real)
? axandu-se pe biologie, chimie si fizica, aceasta specializare este cea mai adecvata celor care doresc sa urmeze Facultatea de Medicina sau ceva asemanator;
? spre deosebire de mate-info, nu se mai studiaza, din a XI-a, informatica, matematica este mai usoara si mai putin problematica la BAC (M2 fata de M1 de la mate-info);
? se fac circa 4h mate, 3h fizica, 2h-3h chimie si 2h-3h biologie, 3h-4h romana, 1h istorie, 1h geografie si altele.

2) Profilul uman:
c. filologie (specializare a profilului uman)
? se concentreaza pe limbile straine si limba romana;
? se considera cea mai potrivita alegere pentru cei care nu au nicio treaba cu materii ca matematica, fizica, chimie, fie pentru ca nu sunt pe gustul lor, fie pentru ca se vor indrepta spre o cariera ce nu va necesita prea multe cunostinte din categoria "real";
? matematica, fizica, chimie, biologie nu se mai studiaza din a XI-a;
? se fac 4h-5h romana, 2h-3h limba straina 1 (depinde si de liceu, si daca e intensiv...), 1h-2h latina, 2h istorie, 2h geografie, 2h mate, 2h fizica, 1h chimie, 1h biologie si altele.

d. stiinte sociale (specializare a profilului uman)
? pune mai mult accent pe istorie si materiile socio-umane
? daca va este teama de latina, aceasta specializare ar punea fi alegerea mai buna decat filologie, intrucat latina nu se va mai studiaza din a XI-a si oricum nu se da teza; se mai renunta, in aceeasi clasa, si la fizica, chimie, biologie;
? se fac vreo 4h romana, 2h-3h limba straina 1 (depinde si de liceu, si daca e intensiv...), 1h latina, 2h-3h istorie, 2h geografie, 2h mate, 2h fizica, 1h chimie, 1h biologie si altele.

Teze
a. Mate-info (simplu si intensiv informatica)
- matematica M1 (M1 este cel mai greu tip de matematica, adica cea studiata la mate-info)
- limba romana
- informatica
- fizica/biologie/chimie (va alegeti voi; cei mai multi prefera biologia in a IX-a datorita faptului ca este cel mai usor de invatat la aceasta materie)

a. Mate-info (intensiv o limba straina)
- matematica M1
- limba romana
- informatica
- fizica/biologie/chimie (la alegere)
- prima limba straina (L1)

b. Stiintele naturii (simplu)
- matematica M2
- limba romana
- doua materii diferite si la alegere dintre fizica, biologie, chimie

b. Stiintele naturii (intensiv o limba straina)
- matematica M2
- limba romana
- doua materii diferite si la alegere dintre fizica, biologie, chimie
- prima limba straina (L1)

c. Filologie (simplu si intensiv o limba straina)
- limba latina
- limba romana
- istorie/geografie (la alegere)
- prima limba straina (L1)

d. Stiinte sociale (simplu si intensiv o limba straina)
- materia socio-umana din anul respectiv (IX: logica / X: psihologie / XI: economie / XII: filosofie)
- limba romana
- istorie/geografie (la alegere)
- prima limba straina (L1)

Ar mai fi multe de zis, in special daca, in mare, stii ce profil vrei.In caz ca te tenteaza umanul, iti pot spune eu cam cum e, ca abia ce-am intrat la liceu la filo intensiv engleza.Succes si daca mai ai nevoie de ajutor, da-mi un mesaj/raspunde-mi aici.

| Ioanarri explică (pentru anonim_4396):

Îmi poți spune toate materiale de la stiinte sociale și filologie și de câte ori is pe săptămână?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioanarri):

D. stiinte sociale (specializare a profilului uman)
? pune mai mult accent pe istorie si materiile socio-umane
? daca va este teama de latina, aceasta specializare ar punea fi alegerea mai buna decat filologie, intrucat latina nu se va mai studiaza din a XI-a si oricum nu se da teza; se mai renunta, in aceeasi clasa, si la fizica, chimie, biologie;
? se fac vreo 4h romana, 2h-3h limba straina 1 (depinde si de liceu, si daca e intensiv...), 1h latina, 2h-3h istorie, 2h geografie, 2h mate, 2h fizica, 1h chimie, 1h biologie si altele
c. Filologie (simplu si intensiv o limba straina)
- limba latina
- limba romana
- istorie/geografie (la alegere)
- prima limba straina (L1)

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Da, poti sa dai la istorie chiar daca esti singurul.
Optiunile pentru liceu se pun dupa ce dai examenul si se afiseaza si rezultatele ca sa iti faci o idee unde ai putea intra. Sunt multe optiuni, cred ca e spatiu pentru cam 15.
In legatura cu profilele, gandeste-te bine la ce-ti place si la ce te pricepi. Daca nu ai o viziune asupra a ceea ce vrei sa faci, mergi la mate-info.

| Alina230 a răspuns:

Buna!
1.Da,poti da teza la istorie..chiar daca esti singurul din clasa care vreawinking
2.Doar la romana si la matematica, din cate stiu poti pune doar 3-4 profiluri
Ps:Am trecut clasa a8. daca vrei putem vorbii in privat happy