| LoveChocolate1999 a întrebat:

Din greseala, mi-am virusat laptopul.Nu a fost deloc cu intentie, daca as fi stiut ce urma, nu as fi facut-o. Un prieten de pe facebook a distribuit un filmulet, iar eu am apasat pe al ca il vad. Dar ca sa il vad trebuia sa imi instalez ceva - si mi-am instalat. Dar nu mi-as fi imaginat ca acel ceva imi va distruge laptopul.Acum, de fiecare data cand intru pe facebook, nu imi apare fereastra normala, ci imi arata ca se incarca ceva - si imi apar niste femei dezbracate, iar pe perete imi apare ca am distribuit un filmulet indecent.Nu ma mai pot juca absolut nimic; orice miscare ar putea fi fatala.La scoala m-au luat si la intrebari colegii de ce am asa ceva pe facebook, iar eu le-am explicat marea tragedie - iar ei au inteles. Cea mai mare problema sunt parintii - daca vor afla imi vor interzice televizorul, calculatorul si nu ma vor mai lasa la dans modern. Nu stiu cum sa fac sa ii fac pe parinti sa imi cumpere un laptop nou fara ca ei sa afle adevarul. Va rog ajutati-ma!

5 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Doar pe facebook ai probleme? Alte schimbari mai ai in laptop? ce browser folosesti? Antivirus ai?

| DoRu a răspuns:

Reformateaza laptopu...

| Nick2012 a răspuns:

Instalează anti virus avasat! happy

| vasile1 a răspuns:

Ce legatura are un laptop nou cu o devirusare?
1.Cauta combofix pe google si intra pe a treia pagina ( e ceva de genul bleepingcomputer ).
2. Cauta si apasa pe scrisul albastru bleepingcomputer (e sub "Next you should download ComboFix from... si deasupra la prima poza).
3. ruleaza combofix. (pe site-ul acela ai si poze)
4. dupa ce termina dai un reset la pc si instaleaza un antivirus (avast...e gratis)
-----
Nu folosi combofix pentru orice! e o chestie foarte puternica care iti reseteaza multe din setarile calculatorului.

| ana_6283 a răspuns:

Hi. pai stiu si mie mi s-a intamplat a distribuit o fata un videoclip cu ceva naspa x_x iar eu am apasat pe el dar mi-am dat seama ca este un virus pentru ca m-a avertizat antivirusu. cred ca ar fi mai bine sa le spui parintilor tai adevarul nu cred ca se supara. daca ii minti poate ar fi mai rau. deci
Succes :*