| Stepbystep a întrebat:

Doresc sa maresc numarul de flotari care il pot face. Am gasit acest video, pe youtube, ce promoveaza un program " USOR" cu ajutorul caruia in cateva saptamani, vei ajunge sa iti maresti capacitatea de a face flotari.

http://www.youtube.com/watch?v=SqHg-aaUQzI

Tipu' de acolo, spune ca pentru a creste numarul de flotari, care le putem executa, trebuie sa facem in felul urmator:

Incepem cu o serie de flotari diamant, pana la epuizare.

Odihna 30 secunde, apoi o serie de flotari normale pana la epuizare

Odihna 30 secunde, apoi o serie de flotari cu priza departata pana la epuizare.

Toate acestea, inseama un set, iar 4 seturi ar fi ideal sa fac.

Programul acesta, imi da imense batai de cap. Spre exemplu, eu incep prin a face, aceste flotari dimanat pana la epuizare, 20 in cazul meu, dupa care ma odihnesc 30 de secunde incep iarazi insa din cauza oboselii, numarul de flotari normale, este mult mai mic (adica 10) fata de numarul de flotari normale, pe care eu l-as putea face (adica 40) si am senzatia ca nu sunt bun de nimic. V-a dati seama ca la al 4-lea set nu fac nici macar 10 flotari.

Aveti vreo idee cum sau ce as putea face, pentru a ajunge sa tin pasu' cu nenea? sau in cazul vostru se intampla la fel?

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Du-te la sala, pierzi vremea cu flotari

| Stepbystep explică (pentru Cosmin86):

Pai eu vreau sa cresc numarul de flotari nu sa castig, sau sa tonifiez masa musculara..nu vad legatura dintre intrebarea mea si raspunsul tau...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Stepbystep):

La sala maresti forta in grupele de muschi care participa la flotari ( piept, deltoid anterior, triceps ). marind forta si rezistenta grupelor respective => o sa poti face mai multe flotari

| Stepbystep explică (pentru Cosmin86):

Pai din cate stiu eu, F=M*A, deci masa musculara ma ajuta sa generez forta. Spre exemplu, cand merg la sala si imping 100kg la piept, dau dovada de forta, insa pentru 80kg voi folosi acceasi forta, insa voi impinge cu o viteza mai mare. Din moment ce pot face 1 flotare sunt sigur ca am destula forta pentru a-mi ridica greutatea propriului corp. Oricum, masa musculara nu este obiectivul meu aici, ci ANDURANTA MUSCULARA, adica capacitatea masei mele musculare de a sta contractata mai mult timp cand execut aceste flotari.

Sa nu ne intelegem gresit, eu merg la sala, insa programul meu de antrenament, presupune greutati mari(pentru mine) si putine repetari, adica nu dezvolt deloc anduranta musculara, ci doar masa musculara. Nu imi permit sa-i fac ajustari (adica sa cresc numarul de repetari si intervalele de pauza mai scurte) deoarece este foarte bun pentru mine, ectomorf fiind, la cresterea masei musculare.

Ideea de a-mi antrena grupele de muschi ce participa la flotari separat, ma ajuta insa nu in mare masura. Sa-ti dau un exemplu. Am vazut oameni, ce puteau sa impinga la piept dublu fata de greutatea corpului lor, insa nu puteau sa faca 1 flotare de tip diamant. De ce? deoarece flotarile te ajuta sa iti intaresti stabilizatorii scapulari, iar acei tipi cum nu mai facusera asa ceva niciodata pur si simplu nu puteau, chiar daca forta lor era impresionanta. Sistemul lor nervos, nu era obisnuit cu o astfel de miscare, chiar daca pentru grupele de muschi nu era mare branza.

Marea mea nelamurirea insa, este legata de ceea ce vrea tipu' din video. Adica, omul spune ca dupa ce fac flotari de tip diamant pana la epuizare (20 de exemplu) stau 30 de secunde, si ma apuc sa un set de 20 flotari normale, iar dupa inca 30 de secunde, inca 20 de flotari cu priza departata, iar eu dupa ce fac flotarile de tip diamant, care iti streseaza in principal tricepsul, pot face jumatate din numarul de flotari normale, iar cand ajung la flotarile cu priza departata sunt terminat. Altfel, spus anduranta mea musculara este PRAF, iar intrebarea mea pentru membrii TPU, este daca voua vi se intampla acelasi lucru ca si mie, sau doar eu sunt PRAF...