| dey11 a întrebat:

Dupa cum bine stiti, maine este examen la clasa a VIII-a.
Am si eu 2 nelamuriri, va rog ajutor :
1. rolul cratimei se foloseste pentru evitarea hiatului? Pai daca zic,, si ii spuse" si pun cratima,, si-i spuse" a cazut,, i". Acolo era diftong, nu hiat. Aici e dubiul meu thinking
2. substantiv sau adverb?
Cand toamna, iarna etc sunt adverbe si cand substantive?big grin

Multumesc muult si mult succes maine :*

6 răspunsuri:
| Larisa7883 a răspuns:

Toamna, iarna etc sunt adverbe cand urmeaza dupa verb. Ex.: Este toamna.
Si substantiv: In aceasta iarna friguroasa voi merge la munte.
Iar cratima -Leagă cuvinte diferite ce formează silabe comune, prin elidarea unor vocale sau nu: te-au văzut.

-imperative si gerunzii cu pronumele reflexiv sau personal postpus (du-te!, ducându-se, ducându-le).

-Separă elementele formei inversate a perfectului compus: „venit-ai"

-adjective posesive postpuse substantivului, în expresii de tipul maică-sa, taică-su.

-Marchează o schimbare de topică (de ex. postpunerea pronumelui în raport cu verbul : Huleşte-le!), efectul expresiv fiind acela al mutării atenţiei asupra verbului şi constituirea ad hoc a unei aliteraţii.

-elemente componente nesudate ale unui cuvânt compus: câine-lup, dus-intors.

-În poezie, are rolul de a păstra măsura versului prin reducerea numărului de silabe-elidarea unui sunet- (necesităţi prozodice) şi de a marca rostirea legată a două cuvinte. Ca figuri de stil fonetice, intră în categoria sinerezei (transformarea unui hiat în diftong: de-abia), a sinalepsei ( reducerea unui diftong la o singură vocală: d-abia), a aferezei ( suprimarea unui sunet iniţial: nalt), a apocopei (suprimarea unui sunet final: pân’ să).

| Ozgean07 a răspuns:

Auzi cat ai luat in examene?

| delight7920 a răspuns:

Buna,referitor la rolul cratimei nu stiu ce sa-ti spun pentru ca nici eu nu inteleg acest lucru,insa la a doua intrebare iti pot raspunde. Sunt substantive atunci cand fac actiunea, de exemplu: Toamna a trecut. Analizandu-se astfel: "-Cine a trecut? - Toamna." si adverbe atunci cand este vorba de timp(cand arata o perioada a timpului), de exemplu: Toamna se numara bobocii. Analiza: "-Cand se numara bobocii? -Toamna.". Sper ca ai inteles. :-D

| irinutza_8581 a răspuns:

Cratima marcheaza rostire impreuna a doua cuv.

| DeeDee_6418 a răspuns:

Nici eu nu prea am inteles rolul cratimei. insa pot sa iti dau exemple de propozitii in legatura cu adverbele si substantivele.
Adverbe(iarna, toamna etc.)

*Iarna mergeam la sanius cu prietenii.* [cand mergeam? - Iarna, aceasta este intrebarea adverbului de timp, iarna]

Substantiv:

* Am petrecut intreaga vara cu familia mea.* [ce am petrecut? - (intreaga) vara]

Imi pare rau ca nu te pot ajuta si la intrebarea cu cratima!sad

| Alexandra966 a răspuns:

Cratima poate avea mai multe roluri, iar in cazul tau are ca rol elidarea unei vocale si rostirea impreuna a doua parti de vorbire diferite. Intradevar poate fi folosita si in evitarea hiatului, iar intr-o poezie pentru pastrarea masurii versurilor si a ritmului.
Sper ca ti-am fost de ajutor! :d