| Rayne a întrebat:

TPU este cineva care are cont pe Desenatori.ro? Eu am si ma numesc PeticeeI (cu i mare in loc de l ) Oricum eu desenez de pe calculator si as vrea sa stiu daca aveti niste sfaturi pentru a desena mai frumos. AJUTOR!

1 răspuns:
| Sorina024 a răspuns:

Buna,buna.
Eu ma consider o artista chiar daca multi nu mi-au dat multe sperante niciodata, dar ceva din mine a stiut ce are in ea si am ajuns sa iau peste 10 premii la concursuri de grafica si pe creativitate artistica, am cont pe desenatori.ro dar personal nu prea ma uit la nume,admir desenele si chiar incerc sa le mai copiez.
Uite cateva metode:
incepe cu natura statica. copiaza o vaza cu o floare sau un mar exact ca intr-o poza cautata de tine,masoara si pune obiectele in concordonta cu foaia ta, fa asta pana vezi ca sunt aproape la fel.
SAU
trage foaia la xerox, cu desenul pe care il vrei sa-l faci, pune o foaie alba langa xerox si copiaza cate un element de la usor la greu ajuta sa vezi unde sunt plusurile si minusurile.
SAU
fi creativa.tu o foaie si un creion.
fa primul lucru care iti vine in minte si de acolo iti porneste foaia.
de exemplu mi-a venit o data sa desenez o rochia si de la ideea de rochie mi-a iesit pe foaie o adevarata nunta, incearca, e super simplu.
Bafta.