| Irinaalexandra a întrebat:

eu fumez si mi-a trecut ciclul si imi curge ceva alb pe chilot lipicios si care miroase urat, oare ce e?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil este vorba de o secretie vaginala insa modificata ca si aspect si miros de catre o anumita infectie vaginala sau urogenitala. Determinarea naturii agentului patogen care poate provoca infectia se poate face doar prin analizarea in laborator a scurgerii vaginale. Din acest motiv trebuie sa discuti neaparat cu medicul tau ginecolog sau medicul de familie fiindca aceste infectii pot fi provocate de mai multi agenti patogeni; un microb din zona anala ajuns in zona vulvara prin stergerea incorecta a fundului sau a "pasaricii" dupa urinare, poate fi cazata de un microb dezvoltat pe lenjeria intima, sau de o posibila ciuperca (candida albicans) sau de schimbari ale florei vaginale datorate modificarii pH-ului vaginal. Fiind atat de multe posibilitati nu se poate folosi o medicatie "dupa ureche" sau din auzite, si ca atare trebuie sa fii consultata de catre un medic ginecolog. In concluzie discutia sau consultatia ginecologica devine necesara si obligatorie. Multa sanatate!

| justanotheruser99 a răspuns:

E o secreție vaginala. Îți recomand un control la medic, poate ai o infecție.