| anonim_4396 a întrebat:

Eu locuiesc in strainatate de 4 ani si vreau sa ma mut in Romania la liceu in clasa a10a. In astia 4 ani nu am facut deloc chimie si fizica si mi-e tare frica ca daca ma intorc in Romania nu voi putea face fata sau ca nu ma va accepta la liceu. Intrebarea mea este daca ma va accepta la liceu si daca va trebuie sa dau niste diferete la materiile pe care le-am spus mai sus.

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Este drept, in Romania inca se mai face scoala... Daca-ti vei echivala studiile, atunci te va primi si la un liceu.

| Udiu_Cla_1997 a răspuns (pentru neutrino):

Si daca studiile mele facute aici nu echivaleaza cu cele din clasa a10a, se mai poate intra?

| neutrino a răspuns (pentru Udiu_Cla_1997):

Studiile tale vor fi echivalate aici cu un numar de clase care pot fi noua sau nu.

| AC4S4 a răspuns:

Salut!
In primul rand cum sa nu fi facut deloc chimie si fizica? Asa de rau e in strainatate?:O

In al 2 lea rand, daca vrei sa fi aici la profilul REAL va trebui sa iei ore muuulte (mate,info,chimie, fizica... n-are rost sa dai atatia bani); Daca vrei sa vi la UMAN vei da niste diferente *daca* chiar nu ai facut chimie, fizica. Acum sfatul meu este sa mai astepti un an si sa te muti la stiinte sociale/filologie(UMAN), ei nu mai fac bio, fizica, chimie atunci.

| Crainstorm20 a răspuns:

Salut. Am raspunsul!
-De ce sa vii aici?
-Daca esti a 10-a acolo! Aici poate vei fi a 9-a XD
-Te accepta liceul doar daca au locuri suficiente pe profil
si cred ca media conteaza!
-E adevarat nu vei face fata! Deoarece e prea multa materie, prea multe lectii si vei avea probleme! Eu in locul tau as sta acolo! Invatamantul e mai avansat menit sa sprijine elevul!

-Invatamantul.Sanatatea.Justitita au probleme extrem de multe!

Bafta!