| AlexAL275 a întrebat:

Eu nu prea mă dau în vânt după cărți dar aș vrea să încep să citesc. Nu prea citesc din cauză că cititul mi se pare plictisitor. Singurele cărți pe care le-am de citit sunt cele science fiction. Îmi amintesc că în clasa a V a aveam o colegă care înainte nu citea nimic și acum citește o grămadă ( acum este la liceu ) parcă i-au schimbat viața. Aș dori să aflu cum să citesc fără a mă plictisi și fără a nu uita ce citesc.

Răspuns Apreciat de Editori
| Adry05 a răspuns:

Si eu imi pierd interesu foarte repede daca nu dau de-o carte sa ma capteze. Conteaza si sa descoperi ce-ti place sa citesti, mie de exemplu imi place doar beletristica si in general literatura veche intrucat asta noua mi se pare previzibila, prost scrisa, cu o exprimare tampa si fada. Tie poate iti plac cartile pe un anume subiect tip politica, istorie, psihologie ori tot literatura. Incearca din mai multe domenii si mai multe carti pana-ti dai seama ce-ti place.

3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Vorba aia"pofta vine mancand". Colega ta citeste acum o grămadă fiindca s-a invatat sa tragă de ea, sa astepte recompensa(satisfacția de a invata care vine uneori mai tarziu), după ce se obișnuiește si devine mai cultă. Încearcă să nu judeci o carte după coperta, iar aici ti o zic la propriu. Citeste tu un volum si cel mai probabil vei dori sa lecturezi si partea a doua.

| Plato a răspuns:

Daca citesti ceva calitativ, cu siguranta te prinde.
Iti recomand Ilf si Petrov, fiindca esti la inceput. Greu sa nu-ti placa.

| CosminCD a răspuns:

Pofta vine mancand! SF-urile nu te ajuta cu nimic. Citeste ceva care sa te ajute in viata - cultura generala - istorie, biografii, carti motivationale.