| AlexAL275 a întrebat:

Am 16 ani și tocmai m-am apucat de citit. Am cumpărat mai multe cărți de la liceu pe care nu le-am citit până acum și am zis că ar fi un moment bun să încep. Cărți destul de interesante. Eu sunt genul de om care nu citește, se uită la multe filme și seriale și ascultă muzică. Acum când citesc, mă simt ciudat din cauză că nu sunt obișnuit, mi-e greu să-mi imaginez și mă cam plictisesc repede. Practic mă oblig pe mine însumi să citesc, știu că cititul aduce beneficii, dar creierul meu parcă vrea să-l înlăture. Atunci când mă apuc de citit nu-mi gasesc nici poziția bună să stau în pat, ba mă mănâncă ceva și trebuie să mă frec, ba se aude vocea cuiva, ba mi-e greu să-mi imaginez și tot așa. Ce aș putea face?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se citește în pat, doar dacă ești bolnav. Se spune că doarme cartea.
Dacă nu mă interesează ceea ce citesc, pășesc și eu la fel, cu toate că sunt mare cititor.

| Marbea a răspuns:

E bine ca ai vointa acum cand majoritatea cauta rezumatele pe internet. Cea mai buna pozitie este sa stai in pat, in fund, rezemat de perne dar cel mai important este ca povestea sa te prinda sa fie captivanta. Eventual poti pune si o muzica ambientala in surdina ca sa te linisteasca.

| ioana2517 a răspuns:

În primul rand, încearcă sa nu stai în pat când citești, ca o sa adormi happy îndepărtează orice sursa care te poate distrage, cum ar fi telefonul. Propune-ti sa citești câte puțin la început, și nu cărți foarte grele, cele pentru școală mi se par obositoare și greu de urmărit. Citește ceva pentru adolescenți. Mult succes. Sper sa te prindă cititul big grin