| Thecurious a întrebat:

Citisem, din mai multe surse, ca adultii din Romania nu citesc carti Science Fiction.
Care este motivul?

10 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Pentru ca ei insasi traiesc intr-un asemenea univers, de aceea nu citesc asa ceva!

Ex : cearta in familie, batai, jigniri etc

Din perspectiva altor tari civilizate, in universul numit Romania predomina acest gen numit Science Fiction!

| Thecurious explică (pentru Celcestietot):

Wow, as vrea sa ma stiu mai multe despre aceste tari civilizate, presupun ca te referi la Occident.
Tot aud, PESTE TOT, ca Romania nu e o tara civilizata.
Eu nu am calatorit in strainatate, nici macar prin propria tara.

| Celcestietot a răspuns (pentru Thecurious):

Da, la Occident mă refeream in special. Din toate punctele de vedere ne văd înapoiat și cred că deja ști de ce ( din cauza cerșetorilor, a corupției etc). Documentarele reflecta părerea străinilor cu privire la noi, serioswinking!

| Dismally a răspuns:

Cred ca ai citit gresit, adultii din Romania nu prea citesc nimic big grin Nu fac discriminare de genuri.

| Thecurious explică (pentru Dismally):

De ce?
Care este/sunt motivele?
Dumneavoastra ce cititi?

| Dismally a răspuns (pentru Thecurious):

Lipsa de educatie probabil. Eu citesc mai mult SF, horror, fatnasy dar si alte genuri.

| Thecurious explică (pentru Dismally):

Da.
Depinde de mediul de dezvoltare.
Eu, cand m-am mutat in orasul in care voi studia, am fost frapat de discrepanta culturala dintre locuitorii de aici si cei din orasul in care am copilarit.

| FreddieM a răspuns:

Prefera biblia, dar nu e vina lor.

| Celcestietot a răspuns (pentru FreddieM):

Tratezi un om diferit dacă citește Biblia?

| TristanTzara a răspuns:

(1) Românii nu prea citesc și dacă citesc de obicei nu cumpără cărți ci pdf-uri piratate pe internet. Aparent românii preferă alte surse de divertisment.

(2)Nu prea exiat SF românesc (scris de români) și mai puțin SF românesc de calitate.

(3)Pentru că în imaginați colectivă a românului o Utopie SF exită în realitate, Occidentul--lucru pe care cineva din Occident l-ar găsi hilar.