| heiii a întrebat:

Eu sunt de parere ca dragostea fata de iubit/a inseamna
prietenie(foarte buna intelegere)+atractie fizica(sexuala) si de asemenea, cred ca daca una dintre ele dispare cu usurinta va disparea de tot si iubirea.Nu sunt de acord cu expresiile,,dragostea invinge tot",, dragostea este cel mai puternic sentiment". consider ca prietenia ar fi toate acestea.prietenia este mai importanta decat dragostea si de la prietenie la iubire poti sa ajungi dar invers nu. daca ai un prieten cel mai bun si te indragostesti de el si veti avea o relatie, n o sa mai fiti la fel. poate nu veti mai avea aceesi incredere unul in celalalt.asta este parerea mea? voi ce credeti despre acest subiect?

13 răspunsuri:
| Petruţa98 a răspuns:

Pai iubirea e iubire si prietenia prietenie, adica daca te indragostesti de un amic foarte apropiat sau invers iti garantez eu ca nu ve'ti mai fii prieteni ii viitor pentru ca unul dintre voi sigur v-a fii dezamagit dupa terminarea relatiei. Iubirea e un sentiment diferit fata de prietenie parerea mea! big grin

| raisa1993maria a răspuns:

Buna, eu cred ca un prieten cel mai bun ramane un prieten si atat, din punctul meu de vedere iubirea se caracterizeaza prin comunicare, incredere, acceptarea persoanei iubite excat asa cum e, cu defecte si calitati

| Maomau a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa mai treci prin viata pina intelegi exact corect lucrurile!

| heiii explică (pentru Maomau):

Aaa.da? atunci explica mi tu ce inseamna sa fii trecut prin viata si ce am gresit in ce am spus! nesimtirea ca sa stii, nu te face mai important. dimpotriva.

| Maomau a răspuns (pentru heiii):

Ai gresit cand ai afirmat ca iubirea depinde de atractia fizica=sexuala!
Stai sa mai cresti ca nu esti decat un Calimero... o ratusca care are inca coaja de ou pe comanac!

| heiii explică (pentru Maomau):

Tu nu stii ce varsta am eu.si in plus varsta nu trebuie sa fie proportionala cu intelgenta.ar trebui sa iti argumentezi afirmatiile, nu sa imi povestesti,, ratusca cea urata''.

| Maomau a răspuns (pentru heiii):

Ce sa-ti argumentez?
Ca in viata este mai important caracterul nobil al unui om decat atractia sexuala?
Daca nu stii nici macar atata lucru, si esti si matur, inseamna ca ai trait pe degeaba!

| heiii explică (pentru Maomau):

Doamne,nu ai inteles nimic.am spus ca fara atractie sexuala nu exista iubire, cum si fara prietenie nu poate exista iubire.sunt indispensabile.nu ai auzit expresia,, sexul este important intr o relatie''? degeaba ai caracter nobil daca nu exista atractie si invers.

| Maomau a răspuns (pentru heiii):

Esti aberat rau de tot! Iubirea bazata pe atractie sexuala este intofeauna un "foc de paie" care se stinge usor!
Mult mai important decat sexul, intr-o relatie, este iubirea bazata pe aprecierea si constientizarea calitatilor morale ale partenerului, calitati printre care caracterul ocupa un loc de frunte! Aceste iubiri tin pina la adanci batraneti!
Este un pacat sa renunti la un partener cu caracter nobil ca sa il schimbi cu un badaran prost dar atractiv ca animal si care te va obseda cu sexul si badarania lui, conform zicalei, omu cu cat e mai prost cu atat se comporta mai mult ca un animal dominat de instincte, mai ales sexuale!
Vad ca nu intelegi ca rationamentul tau are la baza exact acele instincte care tin de animalitatea, si nici nu vrei sa accepti ca poti face sex si cu partenerul "neatractiv" si chiar s-ar putea sa-ti placa pina la urma, chiar daca acest partener nu te-a atras ca nu era sexy!

| heiii explică (pentru Maomau):

Tu esti cel aberat. nu am spus niciodata ca sexul este mai important, dar gandeste te.cand vezi o fata pe strada, ce naiba?! ii vezi doar corpul, nu si sufletul si asta se numeste atractie, atractie fizica.invata sa citesti mai bine inainte sa scrii tampenii.

| Maomau a răspuns (pentru heiii):

Daca tu ai impresia ca atractia sexuala este totuna cu iubirea, inseamna ca esti aberat rau de tot!

| heiii explică (pentru Maomau):

Aaa..si citez,, Iubirea bazata pe atractie sexuala'' nu rxista asa ceva.este doar atractie si atat.

| LittleShyDevil a răspuns:

Da,sunt total de acord, este foarte ciudat ca din iubiti sa fi din nou prieteni, nu va mai fi aceeasi incredere, vor fi mai retinuti sau chiar nu o sa mai vorbeasca asa de des ca inainte! Nu mai am ce zice, sunt de aceeasi parere! happy