| Unniique a întrebat:

Bună, TPU! Help me!;|
Am o prietenă, cu care mă înţeleg bine şi suntem BFF, dar mă cam minte. Nu sunt sigură că e o prietenă adevarată! Întrebările mele sunt :
- Cum să o fac să nu mai mintă?
sau
- Cum pot găsi un prieten adevărat, dar cu totul ADEVĂRAT?!
Fundiţă!

9 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

Daca tu stii ca ea te minte, spune-i in fata chestia asta. Spune-i ca te deranjeaza, si ca nu vei mai iesi cu ea daca continua sa te minta.
Prietenii adevarati..nu ii poti culege de nicaieri. Nu iti pot da un sfat prea exact in privinta asta. Incearca sa cunosti oameni noi, cu care sa tii legatura, si sa gasiti puncte comune. In timp, vei forma legaturi stranse cu alte persoane.

| XByancaElenaX a răspuns:

Cu toţii minţim pe ici pe colo, nu-i aşa? Important este să nu devină un obicei, pentru că ne facem rău atât nouă cât şi celor apropiaţi.Aratai prietenia ta pana nu o sa o pierzi am si eu o asa prietena cand nu are cu cine sa iasa ma ia pe mine cand are cu cine ma lasa Nu este BFF cum o numesti tu daca te minte cum sunteti BFF daca te minte, probabil ca te minte daca tine ceva e familie sau unele lucruri care ii este teama sa ti le zica, lipseste increderea ei in tine, poate ai dezamagito cindva si tu nu ti-ai dat seama, prietenii adevarati nu se cauta ei apar in viata ta fara sa observi poate in jurul tau tu ai o persoana care tine la tine si tu nu o observi, ca sa nu fii dezamagit niciodata nu trebuie sa ai incredere in nimeni, incearca sa discuti cu ea intreab-o cerei explicatii, ajungeti la un numitor comun.succes TREBUIE SA CAPETI REPSECTUL EI!

| neutrino a răspuns:

Raspuns negativ pentru ambele intrebari. Un om care minte nu-l mai poti corecta, dar il poti ocoli. Prietenii nu se gasesc, se "formeaza" in timp.

| TheBirdOfTheHermes a răspuns:

Nu există termenul de prieten adevărat.
Nu trebuie să îi mai oferi atât de multă atenție.

| Anonimuuuussssss a răspuns:

Crede-ma,rieteni adevarati sunt utini si e greu sa ii gasesti, iar in legatura cu colega ta nu o poti obliga sa nu te mai minta si oricum va face ce va considera ea, daca as fi in locul tau as renunta la a fi BFF entru un timp. Sper ca te-am ajutat. Funda?

| gRasuPCH a răspuns:

Imi pare rau sa te dezamagesc dar prin aceasta situati am trecut si eu. nu prea ai cale sa schimbi o persoana care a inceput sa minta (din pacate) in general nu mai exista prietenii adevarati. daca ai sa le dai esti bun daca nu toti te vb pe la spate. un prieten adevarat nu il gasesti tu o sa vina cu timpul

| sorinutza99 a răspuns:

Ei Bine 1)cum sa o faci sa nu te mai minta? buna intrebare...ei bine ai putea sai explici ca daca te considera cea mai buna prietena sa nu te mai minta pentru ca te deranjeaza, sau ii poti spune ca mintindu-te iti schimb parerea despre ea si nu mai esti asa sigura daca iti mai doresti sa fi prietena cu ea si daca chiar tine la tine nu va mai minte.
2)multe persoane spun ca nu exista un prieten adevarat, acum depinde de parerea fiecaruia.Ca sa-ti poti gasi un prieten adevarat ar insemna sa faci sau sa faca sacrificii pentru tine sau pentru ea/el,sa aveti multe in comun, sa comunicatii mult, sa nu va mintiti, sa va simtiti bine impreuna, si sa aveti curaju sa bagati ''mana in foc'' una pentru alta/altul.
Sper ca te-am ajutat.Succes cu prieteni...Eu te sfatuiesc sa fi prietena buna cu toti, pentru ca fiecare la momentul lui ti-ar putea fi de ajutor.happy

| Annonnymous a răspuns:

Salut,cum sunteti BFF daca te minte,probabil ca te minte daca tine ceva e familie sau unele lucruri care ii este teama sa ti le zica,lipseste increderea ei in tine,poate ai dezamagito cindva si tu nu ti-ai dat seama, prietenii adevarati nu se cauta ei apar in viata ta fara sa observi poate in jurul tau tu ai o persoana care tine la tine si tu nu o observi, ca sa nu fii dezamagit niciodata nu trebuie sa ai incredere in nimeni, incearca sa discuti cu ea intreab-o cerei explicatii, ajungeti la un numitor comun.succes

| alevip a răspuns:

Nu este BFF cum o numesti tu daca te minte iar prietenii adevarati se gasesc in timp prin relationare nu trebuie sa ii cauti totul vine de la sine iar pe aia treimite-o la plimbare