| Mecoooo a întrebat:

imi explicati si mie de ce reptilele au temperatura corpului variabila? dau funda! va rog ajutati-ma! Help happy

Răspuns Câştigător
| axll a răspuns:

Pentru ca reptilele au sangele rece sau spus altfel nu sunt capabile sa produca caldura. pentru a putea supravietui au nevoie de soare sau de o sursa externa de caldura. se recomanda caldura soarelui pentru a asimila vitamina D.

1 răspuns:
| mirabela2000 a răspuns:

Buna nu stiu cat pot sa te ajut dar... reptilele au temperetura corpului variabila deoarece au inima tricamerala iar sangele cu oxigen este foarte putin