| deel a întrebat:

imi plac mult filmele facute dupa carti bune! (ex:mandrie si prejudecata, pe aripile vantului, harry potter, micuta dorrit, etc)

ati putea sa-mi dati mai multe exemple de astfel de filme, si implicit de carti in genul acestora?
sau sa-mi dati niste idei pentru carti de citit/filme de vazutbig grinbig grin

Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Doctor Zhivago(2002)(Doctor Jivago-Boris Pasternak), The Notebook(Jurnalul unei iubiri-Nicholas Sparks), Atonement (Ispăşire-Ian McEwan), Tess(Tess D'Urberville-Thomas Hardy), Wuthering Heights(La răscruce de vânturi-Emily Bronte), Great Expectations(Marile speranţe-Charles Dickens), A Place in the Sun(O tragedie americană-Theodore Dreiser), Jane Eyre(Jane Eyre-Charlotte Bronte), Far from the Madding Crowd(Departe de lumea dezlănţuită-Thomas Hardy), Rebecca(Rebecca-Daphne de Maurier), Frenchman's Creek(Golful Francezului-Daphne Du Maurier), Sense and Sensibility, Emma, Persuasion, Mansfield Park, Northanger Abbey,(Raţiune şi simţire, Emma, Persuasiune, Mansfield Park, Mănăstirea Northanger-Jane Austen), Madame Bovary(Doamna Bovary-Gustave Flaubert), Ship of Fools(Corabia nebunilor-Katharine Anne Porter), The Remains of the Day(Rămăşiţele zilei-Kazuo Ishiguro), The Age of Innocence, The House of Mirth(Vârsta inocenţei, Casa veseliei-Edith Wharton), Love in the Time of Cholera, Chronicle of a Death Foretold/Cronaca di una morte annunciata(Dragoste în vremea holerei, Cronica unei morţi anunţate-Gabriel Garcia Marquez), The House of Spirits(Casa Spiritelor-Isabel Allende), A Little Princess, Little Lord Fauntleroy, The Secret Garden(Mica prinţesă, Micul lord, Grădina secretă-Frances Hodgson Burnett), Oliver Twist, David Copperfield, după romanele lui Charles Dickens, Sans Famille(Singur pe lume-Hector Malot). Gen Harry Potter-The Chronicles of Narnia(seria Cronicile din Narnia-CS Lewis), Eragon(seria Eragon-Christopher Paolini), Stardust, Coraline(Pulbere de stele, Coraline-Neil Gaiman), Lord of the Rings(trilogia Stapânul inelelor-JRR Tolkien), Percy Jackson & the Olympians-The Lightning Thief(Rick Riordan-Percy Jackson şi Olimpienii–Hoţul fulgerului)

3 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

-shogun
-memoriile unei gheise
-ana karenina
-razboi si pace
-marile sperante
si altele

| Zuzy a răspuns:

Seria Amurg!
E mirifica! AM citit toate cartile extrem de frumoase si interesante cu siguranta o sa iti placa!
La fel si filmele.
Cartiile:
1.Amurg
2.Luna noua
3.Eclipsa
4. Zori de zi.

Filme:
1. Amurg( Twilight).
2. Twilight( New Moon).
3.Twilight( Eclipse)
Astea sunt filme scoase pana acum.
Zori de zi ( Breaking Dawn)...
Va fi impartit in 2 filme...
Breaking Dawn 1 Va fi lansat in noiembrie 2011happy.
Citeste. le ca sunt superbe!
Autor: Stephenie Meyer Srry am uitat:d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rațiune și simțire
Jane Eyre
La răscruce de vânturi
Felix și Otilia (după "Enigma Otiliei")
Ana Karenina
Stăpânul inelelor
Zbor deasupra unui cuib de cuci
Shogun
Pacientul englez