| HallyKity a întrebat:

imi place foarte mult sa scriu, sa ajung scriitoare este visul ala indepartat care pare de nerealizat. Mai am mult de munca, dar mi-ar placea sa aud parerile voastre. Acesta este prologul unei carti scrise de mine:

Trupul Blestemat

Nu degeaba se spune ca nimeni nu este perfect, cu toti avem defectele noastre dobandite din nastere, dar daca totusi cineva poseda aceasta calitate…frumusete coplesitoare, trup perfect, piele de catifea, ochi de smarald, par de matase, cu toate ca suna ca un vis, toate astea nu aduc cu ele decat suferinta.

Timera este o fata obisnuita, a fost nascuta dintr-o familie saraca, tatal ei fiind fierar, faurind zi si noapte sabii si armuri care sa ii ajute sa isi protejeze satul de pradatori.

Ea niciodata nu s-a considerat perfecta, desi toti o priveau ca pe o zeita, toti baieti ii vruiau mana, insa inima ei ii apartinea lui Conan, fiului unui spargator de lemne nici el nu poseda mari averi, insa o iubea pe Timera si si-ar fi dat viata pentru ea, iar asta era tot ce fata isi dorea.

Seductia, o zeita blestemata de catre Zeus pentru rautatile pe care le-a facut prin puterile ei, fiind zeita seductiei, ajunge desfigurata, Zeus blestemand-o si daruind-ui cel mai urat trup si chip astfel ca nici un barbat chiar si cu puterile ei sa nu se mai indragosteasca vreodata de ea…manioasa aceasta face un pact cu regina din Lumea de Dincolo, Astarte, prin care sa poate pune stapanire pe un trup de muritoare, unul coplesitor, in schimb aceasta trebuie sa omoare fiecare barbat care se va indragosti de acel trup.

Trupul ales este cel al Timerei, iar dupa ce ii poseda trupul zeita ii inchide sufletul intr-o sfera de cristal, ramand in acelasi timp pe pamant dar si in Lumea de Dincolo, fiind tinuta in abele parti de corpul ei inca viu insa fara suflet.

Seductia se bucura de trupul Timerei, cucerind orice barbat isi doreste, iar dupa o noapte petrecuta cu el, aceasta il trimitea reginei Astarte, insa frumusetea din trupul de muritoare cu puterea unei zeite ii va oferi mai tarziu doar durere si manie, absolut fiecare barbat care ii zarea trupul, se indragostea de ea, iar aceasta ajungea sa ii omoare chiar si pe cei pe care nu si doarea in patul ei, fiind amenintata de Zeus, ca ii va lua din noul trupul perfect si ii va oferi altul si mai hidos aceasta renunta sa ii mai omoare pe cei ce se indragostesc de ea, insa Astarte isi vrea partea ei amenintand-o ca ii va lasa trupul sa putrezeasca daca nu ii trimite la ea pe toti cei ce se indragostesc de el, fiind nemuritoare Seductia nu avea suflet ci doar spirit, care nu putea da viata unui corp uman, lasand-ui in viata pe cei indragostiti de ea, trupul ei incepea usor sa putrezeasca asemenea celui al unui mort.

Conan pleaca in cautarea sufletului iubitei sale pentru ai reda trupul, Timera se lupta intre cele 2 lumi, incercand sa se intoarca in trupul ei, iar Seductia va face tot posibilul sa isi pastreze trupul blestemat.

Ce parere aveti? Fiti sinceri, orice sut in fund este un pas inainte happy

8 răspunsuri:
| bogdan72 a răspuns:

Sper ca nu te deranjeaza, dar te-au laudat cei care au comentat anterior. Imi ramane, deci, "treaba murdara". Pe scurt, o sa iti spun ce nu imi place si peste ce cred ca ai putea sa te mai uiti. Fara alte palavrageli, trecem la subiect!

Bun... Pornesti de la o idee buna, inspirata. Totusi, sa stii ca genul acesta de scrieri sunt mai dificil de elaborat. Recomandarea mea e sa fii mai meticuloasa cand scrii, sa te concentrezi pe actiune, sa folosesti un limbaj estetic, atractiv, dar cu grija sa nu devina prea complex; cartile pe aceste teme sunt citite in special de generatiile tinere.

Nu imi place naratiunea din prolog si primul capitol. Este lipsita de dinamism si facuta la un mod foarte general. Sunt constient ca nu poti sa pierzi prea mult timpul cu situatia initiala, dar de la un moment dat esti nevoita sa concretizezi faptele, sa introduci dialoguri, sa detaliezi, sa introduci personajele. Este prea lunga secventa asta de povestire! Cititorii se vor plictisi... Majoritatea autorilor incep sa dinamizeze actiunea de la intriga sau chiar de la jumatatea expozitiunii. La urma urmei vrei sa fie roman, nu?

Te-as ruga sa fii putin mai atenta la limbaj. Sa nu fie repetitiv, sa fie frumos, placut, relativ usor de inteles, mai degraba artistic, decat plastic.

Cu gramatica ar fi bine sa ai grija. Daca vrei sa scrii romane, e un must sa stii sa folosesti ";" (punctul si virgula). De ce? Pai deja am intalnit situatii in care era cel mai potrivit semn de punctuatie.
Exemplu:
Tu ai scris: "Seductia isi simti sangele fierband in vene, intotdeauna facuse fata presiunii...". Problema e ca virgula e prea "slaba" ca sa faca fata la doua propozitii sintactic independente. Poti sa le desparti prin punct sau, daca le consideri destul de apropiate ca sens, prin punct si virgula.

Mai ai si intre cuvinte unele greseli: "pentru ai reda" (corect e "a-i"), "lasand-ui" etc. Unele pot fi doar greseli de redactare. Nu am de unde sa stiu.

Legat de naratiune, in epilog ai prea multe gerunzii si virgule. Faci fraze lungi de un paragraf. Mai scurteaza din unele propozitii, fa predicate din verbele alea.

Ca sfaturi generale iti recomand sa te mai uiti peste text, sa mai modifici din cand in cand, daca nu iti mai place, ceva, daca ai o idee mai buna; intotdeauna cand ai o idee buna noteaz-o undeva, oriunde; daca ai in minte niste idei legate de actiunea viitoare a romanului sau chiar secvente, scrie-le undeva, sa nu le uiti si sa le ai in vedere cand vei ajunge la acel punct.

In rest, sa stii ca ai potential si ceva talent. Daca inveti sa iti transpui imaginatia bogata si creativitatea in scrieri pe masura, nu vad de ce nu ai putea deveni cunoscuta intr-o zi.

Sper ca ti-am fost de folos.

| HallyKity explică (pentru bogdan72):

Mersi de sfaturi, o sa tin cont happy

| HallyKity explică (pentru bogdan72):

Dar asta este doar un prolog, contine pe scurt ce se va intampla in carte, primul capitol bineinteles ca va contine dialog si tot restul, dar oricum mersi inca odata, sfaturile unei persoane pricepute sunt mereu apreciate de mine happy

| HellGirl666 a răspuns:

Bună.
Sincer, îmi place începutul, chiar mi-aș dori să văd ce urmează. Și se vede că ai foarte mult talent, așa că merită să îl pui în practică.
Succes. happy

| HallyKity explică (pentru HellGirl666):

Multumesc mult :)...am publicat doar doua capitole la asta, daca vrei le gasesti aici http://www.wattpad.com/4288080-trupul-blestemat plus celelalte povesti ale mele :)

| HellGirl666 a răspuns (pentru HallyKity):

Okay ☺.

| Cαmeℓiα a răspuns:

Super...Sunt sigura ca vei ajunge o scriitoare de scucceswinking

| HallyKity explică (pentru Cαmeℓiα):

Mersi mult happy inseamna mult pentru mine :X