| HandsOfTime a întrebat:

Buna TPU.Imi puteti da sinonime pentru cuvintele:tanar si a petrece.Cine scrie cel mai mult primeste funda.

Răspuns Câştigător
| adyy95 a răspuns:

Tanar= nevarstnic,crud,fraged,adolescent,cocon,fecior,flacau,june,danac,melean,prunc, voinic
petrece= a se distra, a chefui
funda?

6 răspunsuri:
| GreuMaiEsteSaGasestiUnNumeOriginal a răspuns:

Da' te doare mana sa dai pe un dictionar de sinonime online?

| FeelLove a răspuns:

TÂNĂR=fraged, timpuriu, imatur, june, nevârstnic, crud, adolescent, cocan, fecior, flăcău, dănac, melean, prunc, voinic.
A PETRECE=1.a`si aminti, a se scurge, a se desfasura, a trece, a se produce, a se disputa, a trai, a trece 2. a se inveseli, a se distra, a se desfata, a chefui, a amuza, a desfăta.
Sper ca te-am ajutat, tu alegi ce cuvinte crezi ca se potrivesc mai mult.
Fundita?

| HandsOfTime explică:

Rockstar daca nu ai vrut sa raspunzi puteai doar sa te uiti la intrebare.

| maryo238 a răspuns:

TÂNĂR adj., s. 1. adj. v. nevârstnic. 2. adj. crud, fraged. (Plantă ~.) 3. s. adolescent. (Un ~ fer-cheş.) 4. s. (fam.) june, (înv.) cocon. (Pe vremea când eram ~.) 5. s. fecior, flăcău, (pop. şi fam.) june, (Olt. şi Munt.) dănac, (Transilv.) melean, (Transilv. şi Maram.) prunc, (înv.) voinic. (Un ~ de horă.)

PETRÉCERE s. 1. v. însoțire. 2. desfătare, veselie, (rar) desfăt, (înv.) desfătăciune. (Cu mare ~.) 3. v. distracție. 4. v. chef. 5. (rar) sărbătoare, (înv.) sărbătorie. (La ei e azi mare ~.)

| rynaqui a răspuns:

Tanar = jun, flacau
petrece = chefui

| cristina02588520 a răspuns:

Tinar-june; adolescent; nevirstnuc; imatur; flacau.
petrece-1)a trai; a vietui; a exista; 2)a se distra; ase veseli; a se disfata; a se bucura;