| deleu123 a întrebat:

Ma puteti ajuta cu un enunt la biologie, va rog?
Maduva spinarii este protejata de peretele osos al ___?

Răspuns Câştigător
| KellyGreen a răspuns:

Al coloanei vertebrale deoarece maduva spinarii se afla in coloana vertebrala intr-un canal format prin vertebre( canalul medular).

4 răspunsuri:
| otylyaotty a răspuns:

...coloanei vertebralethinking

| Dilemaa a răspuns:

Maduva spinarii este protejată de canalul vertebral, legat de gât, trunchi și extremitățile corpului prin intermediul nervilor spinali, fiind învelit la fel ca și creierul într-o membrană.

| GaLaxXy a răspuns:

Salutare,
Măduva spinării este protejată de peretele osos al vertebrelor.
Succes, o seară plăcută.

| suveicas a răspuns:

Măduva spinării (Medulla spinalis) face parte din Sistemul nervos central al vertebratelor, fiind protejată de canalul vertebral, legat de gât, trunchi și extremitățile corpului prin intermediul nervilor spinali, fiind învelit la fel ca și creierul într-o membrană (meninge).