| Duluman2002 a întrebat:

Buna TPU.M-am saturat de maica-mea.Actioneaza numai cum doreste ea, fara sa tina cont de nimeni, si face exact ce vrea. Acum cateva zile mi-a spus ca a vandut apartamentul in care stateam noi si a cumparat un altul, iar mie nici nu mi-a zis de asta.Nici nu stiu ce sa mai fac, eu tineam mult la acel apartament, ma atasez mult de lucruri.Chiar nu stiu ce sa mai fac.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Te conformezi ce sa faci... sigur a existat un motiv intemeiat pentru ce a facut ea, datorii, rate cine stie

| danay72 a răspuns:

Vorbește cu ea despre ce simți. Poate ca avea anumite motive și nu iti spune ca sa te protejeze. O discuție sinceră va rezolva neînțelegerile. Oricum, nu o acuza, ci spune-i cum te simți tu când ea anumite decizii, fără să te consulte. Nu uita ca un răspuns blând îndepărtează furia, de aceea vorbește cu blândețe.

| christall a răspuns:

Nu ai ce face decat sa mergi inainte. Sa nu fi suparat pe mama ta, poate a facut lucrul asta din motive financiare pe care tot asa, nu ti le spune ca sa nu te impovareze. Spune-i doar ca ai crescut si poate sa te consulte si pe tine daca are probleme.

| MateiT a răspuns:

Nu ai ce mare lucru sa faci. Probabil cu cat incerci sa rezolvi cu ea aceste probleme tot ce vei reusi e sa iti risipesti energia.
Daca e chiar asa arcisista atunci schimba-ti atitudinea fata de ea in asa fel incat sa fie reflectat comportamentul ei inapoi. Si cand ii spui ce te deranjeaza spune-i scurt si la obiect, fara sa cauti sa o convingi sau sa incepi vreo discutie in contradictoriu. Daca vrea sa te atraga intr-o discutie in contradictoriu sa te faca sa te simti prost tu eschiveaza-te si trec mai departe
Poate sunt si aspecte pozitive. In felul asta poate inveti sa nu te mai atasezi de lucruri. Gandeste=te bine... vrei sa te atasezi mereu de lucruri pe care nu le poti controla? Viata iti ia lucrurile ca un tsunami daca vrea si tu nu poti face nimic. Deci mai bine e sa te obisnuiesti sa nu te atasezi de lucruri
Iti doresc mult succes